Ukrayna Avdiyivka kentinden çekildi

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Sırskiy, Donetsk bölgesindeki Avdiyivka kentinden birliklerin geri çekilme kararı aldıklarını duyurdu.
Sırskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Avdiyivka çevresindeki operasyonel durumu değerlendirerek kuşatmadan kaçınmak ve askerlerin güvenliğini sağlamak amacıyla birliklerin şehirden geri çekilmesine ve daha stratejik mevzilere yerleşmeye karar verdiklerini ifade etti.
Ukraynalı askerlerin görevlerini onurlu bir şekilde yerine getirdiğini kaydeden Sırskiy, “Askerlerimiz en iyi Rus birliklerini yok etmek için mümkün olan her şeyi yaptı, düşmana asker ve teçhizat açısından önemli kayıplar verdirdi. Durumu istikrara kavuşturmak ve mevzileri korumak için tedbirler alıyoruz. Askerlerimizin hayatı en yüksek değerdir. Avdiyivka’yı geri alacağız.” ifadelerini kullandı.
 “ASKERLERİMİZ AVDİYİVKA’DAN ÇEKİLDİ””Tavriya” Operasyonel ve Stratejik Birliği Komutanı Oleksandr Tarnavskiy de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, aldıkları emre uygun olarak önceden hazırladıkları mevzilere geçmek üzere Avdiyivka’dan ayrıldıklarını belirtti. Tarnavskiy, “Düşmanın kendi askerlerinin cesetleri üzerinde bire on mermi üstünlüğüyle, sürekli bombardıman altında ilerlediği bir durumda tek doğru karar budur. Kuşatmaya izin verilmedi, askerlerimiz çekildi ve belli sınırlarda savunmaya geçti.” ifadesini kullandı.
RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI NEDEN ÇIKTI1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Rusya, Ukrayna ve Belarus, Bağımsız Devletler Topluluğu’nu kurdu. Rusya’nın bu birliği oluşturmadaki amacı, nüfuzunu sürdürmek ve ucuz doğal gaz arzıyla bir nevi diğer ülkeleri sömürerek kendisine bağlamaktı. Ancak, Belarus Moskova’yla yakın bir ittifak kurarken, Ukrayna giderek bu duruma karşı çıktı ve Batı’ya yönelmeye başladı.
İki ülke arasındaki gerginlik 2014’te kritik bir noktaya ulaştı. Ukrayna’daki siyasi belirsizlikten yararlanan Rusya, Mart 2014’te Kırım’ı ilhak etti. Aynı zamanda, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’te, Rus destekli ayrılıkçılara silah ve mühimmat desteği vererek, Ukrayna ordusuna karşı ayaklandırdı.
 24 Şubat 2022’de ise Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığı tanıdığını açıklayan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin Ukrayna’ya yönelik fiili savaş başlattı.

Yorum yapın