Bir rekor zam daha! Damacana su da artık lüks oldu

İktidarın enflasyonu bir türlü kontrol altına alamadığı ülkemizde dar gelirli vatandaş hayatta kalma mücadelesi verirken A’dan Z’ye tüm ürün ve hizmetlere yağmur gibi zam yağmaya devam ediyor. Son olarak damacana suya da rekor düzeyde zam yapıldı.
DAMACANA SUYA 1 YILDA YÜZDE 100 ZAMÜlkenin geniş bir kesimini ifade eden asgari ücretli ve emeklilerin maaşlarına düşük zamlar yapılırken hayatı devam ettirebilmek için gerekli olan en temel ihtiyaçların karşılanmasının masrafı artmaya devam ediyor. Zam furyasından nasibini damacana su da aldı. Damacana suya gelen zamlar 1 yılda yüzde 100’ü aşan rekor boyutlara ulaştı.
45 TL’DEN 90 TL’YE YÜKSELDİİçecek Üreticileri Derneği (İÇDAŞ) verilerine göre, geçtiğimiz yıl aynı dönem 19 litrelik damacana suyun ortalama fiyatı 45 lirayken 2024 Ocak ayında 90 TL’ye yükseldi. Böylelikle, son bir yılda damacana suya tam yüzde 100 zam yapıldı.
TÜKETİCİ HAKLARI SAVUNUCULARINDAN DAMACANA SU ZAMMINA TEPKİTürkiye Tüketici Konfederasyonu (TÜKODER) Başkanı Bülent Deniz, “Damacana su fiyatları son bir yılda yüzde 100’e yakın arttı. Bu zamlar tüketicileri zor durumda bırakıyor. Tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için zamların geri çekilmesi gerekiyor” dedi.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise, “Damacana su fiyatlarındaki artış, fahiş fiyat uygulamasıdır. Bu artışların geri çekilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Yorum yapın