Küresel piyasalarda temkinli bekleyiş

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın alacağı para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde temkinli bir seyir izleniyor.
FED KARARI BEKLENİYORYatırımcılar, Fed’in bu hafta ve gelecek ayki toplantılarda faizi sabit bırakıp bırakmayacağını ve banka başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmelerinin yanı sıra “nokta grafiği”nde olası faiz indirimlerine dair ipuçlarını takip ediyor.
ENFLASYON VERİLERİ MERCEK ALTINDAYarın ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve perşembe günkü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri, Fed’in gelecekteki para politikasına dair sinyal verecek.
PARA PİYASALARINDA FİYATLAMA ZORLUĞUABD’de eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 55, kasımda ise yüzde 83 seviyesinde.
FRANSA’DA ERKEN SEÇİMFransa Cumhurbaşkanı Macron, aşırı sağcı partilerin performansını artırması ve Fransa’da parlamentonun feshedilmesi üzerine 30 Haziran-7 Temmuz’da ülkede erken seçime gideceğini duyurdu.
AVRUPA TAHVİLLERİNDE OLUMSUZ ETKİAşırı sağın seçimde yükselmesi Avrupa devlet tahvillerini olumsuz etkiledi. Fransız tahvillerinin bölge ülkelerinin tahvilleri ile getiri farkı yükseldi.
DOLAR/EURO PARİTESİNDE ARTIŞDolar/Euro paritesi, dün yüzde 0,4 azalışla 1,0760’tan tamamladı.
ASYA PİYASALARINDA KARMAŞIK SEYİRAsya pay piyasalarında karışık bir seyir öne çıkarken, “Dragon Boat” Festivali tatilindeki düşük talep turizm firmalarının hisse fiyatını baskılıyor.
JAPONYA MERKEZ BANKASI TOPLANTISICuma günü Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası kurulu toplantısında faizin sabit bırakılması bekleniyor. Bankanın tahvil alımlarını azaltabileceğine dair öngörüler arttı.
DOLAR/YEN PARİTESİ YÜKSELİŞTEYükseliş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyan dolar/yen paritesi, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 157,29 seviyesinden işlem görüyor.
TÜRKİYE’DE BIST 100 DÜŞÜŞTEBIST 100 endeksi, dün önceki kapanışa göre yüzde 1,39 azalışla 9.997,91 puandan tamamladı. Dolar/TL ise dün dalgalı bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 32,3756’dan tamamladı.
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN AÇIKLAMACumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Tüketim ağırlıklı değil, daha çok üretim, ihracat, yatırım ağırlıklı bir büyüme kompozisyonuyla yolumuza devam ediyoruz. Enflasyonla mücadele ederken bir taraftan da büyümeyi ve istihdamı sürdürme çabası içindeyiz.” dedi. Borsa kazançları üzerinden bir verginin söz konusu olmadığını ifade etti.

Yorum yapın