Karapınar’da dolu tarlaları vurdu

Konya’nın Karapınar ilçesinde etkili olan dolu ve yağmur, ekili alanlarda zarara yol açtı. İlçede aniden başlayan yağmur, bir süre sonra doluya dönüştü. Dolu yağışı, ekili alanlarda zarara yol açtı.
EKİLİ ALANLARDA BÜYÜK HASAR!Karapınar ilçesinde gökyüzünden adeta buz taneleri yağdı! Ani bir şekilde başlayan yağmur, kısa sürede şiddetli bir dolu yağışına dönüşerek ekili alanlarda büyük hasara yol açtı. Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, dolu taneleri ceviz büyüklüğünde ve oldukça sertti.
Dolu yağışının Ortaoba, Kayacık, Hasanoba Niğde boğazı, Sazlıpınar, Akçayazı ve Akkuyu mevkilerinde etkili olduğu belirtilirken, yağışın özellikle mısır, arpa ve buğday başta olmak üzere birçok ürüne zarar verdiği bildirildi.
Konu ile ilgili konuşan çiftçi İbrahim Kolay, 350 dekar arazide mısır ektiğini, bir anda başlayan yağmur ve ardından dolunun ürünlerine zarar verdiğini dile getirirken,  Ziraat Mühendisi Amil Düzgüner ise, çiftçilere mısır için 1 hafta 10 gün sonra yeni gelen yapraklarla birlikte aminoasit, deniz yosunu gibi ürünlerle yaprak gübrelemesi uygulamaları yapmalarını tavsiye etti.

Yorum yapın