Neden tuz lambası kullanmalıyız?

Tuz lambaları veya Himalaya Pembe Tuz lambaları, içinde küçük bir ampul bulunan büyük Himalaya Tuzu parçalarıdır. Bu katı tuz parçaları farklı büyüklüklerde olabilirler. Bu lambalar, yanarken güzel bir sıcak parıltı sunar. Aynı zamanda iç mekan aydınlatmasında faydalı olur. Himalaya tuz lambaları saf, gıda sınıfında yer alan Himalaya tuz kristallerinden yapılır. Gerçek Himalaya Tuzu, Pakistan’ın Pencap bölgesindeki Himalaya Dağları’nın batı tarafından geliyor. Bir kez çıkarıldıktan sonra bu tuz, yemeklerde kullanılmak üzere toz haline getirilir ya da lamba yapımı için şekillendirilir.
Himalaya Tuzu Lambası Neden Pembedir?Sıradan sofra tuzu sadece sodyum klorürdür. Himalaya tuzunun ise yaklaşık% 98 i sodyum klorürdür, fakat aynı zamanda magnezyum, potasyum ve çinko gibi eser mineraller içerir. Bu mineraller tuza, açık turuncu/pembe rengini verir.Bu güzel lambalar son zamanlarda büyük bir popülerlik kazanmıştır ve bunlara atfedilen birçok fayda vardır. Peki bu faydalar bilimsel veriler ile desteklenmekte midir?
Tuz Lambası FaydalarıVücudun hidrasyon, elektrolit dengesi, uygun kan basıncı regülasyonu ve sinir sistemi gibi şeyler için tuza ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak vücut bütün bu faydaları tuzu tüketerek zaten alabiliyor. Tuz lambası, mağaralarda bulunan temiz ve yenileyici havayı odalarımıza taşımak için tasarlanmış doğal ışık kaynakları olarak tercih ediliyor. Bir çok yerde Ahmet Maranki, Canan Karatay gibi uzmanların da önerdiği bu tuz lambasının yararları;
Düşük ve soft ışığı ile harika bir gece lambasıdırAraştırmalar ışığın farklı renklerinin bedeni farklı şekillerde etkilediğini göstermiştir. Doktorlar, gün batımından sonra mavi ışıktan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Mavi ışık vücut ritmini ve uyku hormonlarını olumsuz etkiliyor. Ne yazık ki, cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar ve televizyon gibi birçok modern ışık kaynağı, çok fazla mavi ışık yayar. Çoğumuz, özellikle akşamları bu ekranlara bakarak oldukça uzun vakit geçiriyoruz. Tuz lambaları, bir kamp ateşinde veya mum ışığında bulunan turuncu renklere benzer şekilde sıcak bir turuncu parıltı yayar. Bu nedenle, akşamları büyük bir ışık kaynağıdırlar ve uykuyu olumsuz etkilemeden gece lambası olarak da kullanılabilirler.
Hava Kalitesini İyileştirebilirTuz lambaları harika bir negatif iyon kaynağı değildir. Bununla birlikte, higroskopik özellikleri nedeniyle, havayı başka yollarla iyileştirebilirler. Yatıştırıcı bir ışıltı sunmanın yanı sıra, havadaki kirli iyonları çekip yine havada bulunan elektronik etkilerini yok edebilir.
Işık ve Renk terapisi Faydaları SunarBu yatıştırıcı lambalar, özellikle mevsimsel duygudurum bozukluğu olanların ruh halini değiştirmeye ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Yumuşak turuncu tonlar, genellikle ruh halini sakinleştirmek ve odağı artırmak için kullanılan rahatlatıcı renklerden biridir. Negatif iyonların küçük miktarları da ruh halini olumlu yönde değiştirmeye yardımcı olabilir.
Alerjiler İçin Yatıştırıcı OlabilirBilimsel olarak herhangi bir medikal araştırma ile ispatlanmış olmasa da, tuz lambası kullanan kişilerin özellikle toz alerjisi konusunda rahatladıkları belirlenmiştir. Yapılan anketlerde, bu lambayı kullanan kişilerin alerjik reaksiyonlarının azaldığı görülmektedir.
Tuz Lambası Ömrü Ne kadar?Himalaya tuzu lambası ve kaya tuzu lambası genelde aynı lamba türünü ifade etmektedir. Evinize bu lambaları aldıktan sonra başka bir konu ortaya çıkar, tuz lambası ne kadar yanmalı? Hem etkisini tam göstermesi hem de kullanım ömrü bakımından merak edilen bu sorunun cevabı, size bağlıdır. Gece lambası olarak kullanılan doğal tuz lambaları gece boyunca sekiz-dokuz saat çalışır. Bu lambanın belirli bir kullanım ömrü yoktur. Doğal tuz malzemesinden yapıldığı için zaman konusunda kısıtlama yapmak mümkün değildir.
Kaya Tuzu Lambası Faydaları Nelerdir?Himalaya tuzu lambası ile kaya tuzu lambası faydaları aynıdır. Aslında orijinal lambalar Himalayalardan gelen kaya tuzları ile yapılır. Ancak ülkemizde çıkarılan bazı kaya tuzları ile de lambalar yapılmaktadır. Himalaya tuzu lambalarının rengi pembe turuncu gibi olurken diğerlerinin rengi bildiğimiz normal tuz rengidir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tuzdan yapılan lambaların faydaları daha çok Himalayalar’dan gelen tuzlarla yapılan lambalara aittir. Bu ürünlerin satışını tuz lambası yalanı olarak görüyorsanız daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Ancak, gece uykusunun kalitesini artırması, öksürüğü ve alerjiyi azaltması konusunda bu lambaların etkili olduğu kullanıcılar tarafından desteklenmektedir.

Yorum yapın