İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin cenaze namazını Tahran’da dini lider Ali Hamaney kıldırdı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekiler için cenaze törenleri bugün Tahran’da sürüyor. Tahran’daki törenin ardından Reisi’nin cenazesi defnedilmek üzere Meşhed şehrine gönderilecek.
REİSİ’NİN CENAZE NAMAZINI DİNİ LİDER ALİ HAMANEY KILDIRDIHelikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reis, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için başkent Tahran’da cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını dini lider Ali Hamaney kıldırdı.
Namazın kılındığı Tahran Üniversitesi içine sığmayan halk üniversite dışında beklemek zorunda kaldı.
Namaz sonrası Azadi Meydanı’nda düzenlenecek cenaze merasimine katılmak isteyen milyonlarca kişi de üniversitenin yanı başındaki İnkılap Meydanı’nda ve bölgeye çıkan yollarda toplandı.
Kalabalığın artması ve yürümede sıkıntı çıkması nedeniyle görevliler, halkı Azadi Caddesi’nden törenin yapılacağı Azadi Meydanı’na yönlendirdi. Halk, meydana doğru yürüyüşe geçti.
Tahran Üniversitesi’nde başlayan törende ülkenin dini lideri Ali Hamaney’in cenaze namazını kıldırmasının ardından tören Tahran Azadi Meydanı’nda devam ediyor. Törende okunan dualarla birlikte yer yer “İsrail’e ölüm” ve “Amerika’ya ölüm” sloganları atıldı. Törenin ardından İbrahim Reisi’nin cenazesinin Güney Horasan’a gönderilmesi Perşembe günü öğle saatlerinde ise İran Cumhurbaşkanın memleketi Mehşed’de İmam Rıza türbesine defnedilmesi bekleniyor.
İlerleyen saatlerde düzenlenecek merasimden sonra Cumhurbaşkanı Reisi’nin cenazesi Meşhed kentine gönderilecek, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın cenazesi ise defnedileceği Tahran’da kalacak.
Cenaze defin işlemleri ise yarın yapılacak merasimlerin ardından gerçekleştirilecek.
NE OLMUŞTU?İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan ve beraberindeki heyet, Azerbaycan’daki açılış töreninden dönerken yoğun sis sonucu, dağlık bir bölgede meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından 5 günlük ulusal yas ilan edilmişti.

Yorum yapın