Siyasi cinayete “siyasi” af

Türk siyaset tarihinin en karanlık dönemlerinden biri olan 28 Şubat post-modern darbesinin failleri olarak yargılanan emekli askerlerin cezalarının affedilmesinin yanı sıra Malatya’da Saadet Partili müşahitlerin katledilmesi davasında yargılanan Hacı Sülük de “sürekli hastalık ve kocama hâli kapsamında” Cumhurbaşkanlığı kararıyla affedildi.
PARTİLİ CUMHURBAŞKANI’NIN KARARI BÖYLE SİYASİ OLUR!Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tartışmalı af kararları, kendi partisindeki isimlere de yaradı. Erdoğan’ın, 67 yaşındaki Hacı Sülük hakkında af kararı alması “partili cumhurbaşkanlığı”na yönelik eleştirileri bir kez daha haklı çıkardı. Hacı Sülük’ün henüz 67 yaşında olması “kocama hâli”nin şartlarını taşıyıp taşımadığı konusunda şüphelere neden oldu. Minik yavruların yetim kalmasına sebep olan Aktaş kardeşler davasının sanıklarından Hacı Sülük için çıkarılan af kararı, kamuoyu vicdanında rahatsızlık meydana getirdi.
HASAN VE İLYAS AKTAŞ KARDEŞLERİ KATLETMİŞLERDİMalatya’nın Pütürge ilçesi Bölünmez Mahallesi’nde meydana gelen olayda, yaşlı bir çiftin kabine girip oy kullanmak istemesi üzerine çıkan tartışma kavgaya dönüşmüş, silahla vurulan Saadet Partisi müşahitleri Hasan ve İlyas Aktaş, hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra AKP’li Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük’ün babası Hacı Sülük ile kardeşi O.S., yeğenleri H.Ö.S, A.S. ve M.S. yakalanmıştı. Hacı Sülük ile yakın akrabaları, 2’şer kez müebbet hapis cezası ve bir kişiyi yaralamaktan 2 yıl 8 ay 15’er gün hapis cezası almıştı.
“ADALETİN YERİNİ BULMASINI İSTİYORUZ”Konu ile ilgili Millî Gazete’ye konuşan Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay, “Hacı Sülük, 2 kere ağırlaştırılmış müebbet cezası almasına rağmen yaşının 67 olması ve hastalığı bahane edilerek Cumhurbaşkanımız tarafından serbest bırakılmıştır. Bizlerin aklına, şu an cezaevlerinde kanser olup yaşlarına bakılmadan cezalarını yatan birçok mahkûm varken, Hacı Sülük’ün AK Partili olması hasebi ile affedildiğinden başka bir şey gelmiyor. Bizler, Hacı Sülük’ün affı konusunda adaletin yerini bulmasını istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yapın