Menengiç yağı nedir, faydaları nelerdir?

Eski zamanlardan beri doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılan menengiç özellikle kas ağrıları ve eklem ağrıları üzerindeki etkisi ile dikkat çekmektedir. Sıklıkla kahve ve sabun formunda karşımıza çıkan bu doğal şifa kaynağı, yağ formunda da insan sağlığına olumlu etkiler sunar. Menengiç, genel olarak Akdeniz Bölgesi ve Orta Doğu’da kendiliğinden yetişir.
Menengicin Latince ismi ‘pistacia terebinthus’tur. Menengiç ağacı genel olarak dört ile on metre yüksekliğine ulaşabilir. Ülkemizde de sık sık üretilen bu bitki yaban fıstığı, çıtmık, çitlembik ya da bıttım olarak da anılmaktadır. Bu yazımızda, tohumlarından soğuk presleme yöntemi ile elde edilen menengiç yağının, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini sizler için bir araya getirdik.
Menengiç Yağının Faydaları Nelerdir?Menengiç yağı günümüzde en çok tercih edilen doğal yağlar arasında yer alır. Bazı kişiler ise menengiç yağının ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini araştırmaktadır. İlk kez menengiç yağı kullanacak kişiler bu doğal yağın saçlar üzerindeki ve cilt sağlığı üzerindeki etkilerini merak etmektedir. O halde hemen menengiç yağının faydalarına geçelim;
Menengiç yağı, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle kilo alma konusunda sorun yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilirMenengiç yağı, karın bölgesine masaj yaparak sürüldüğünde karın ağrını giderirSaç derisinde meydana gelen kaşıntıyı ortadan kaldırırDüzenli kullanımı ile saçların erkenden beyazlamasını engellerSaçların beslenmesini ve daha hızlı bir şekilde uzamasına destek verirCiltte meydana gelen kızarıklıkları iyileştirirEgzama ve sedef hastalığına iyi gelirCildin daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlarCiltte meydana gelen sivilce ve siyah nokta oluşumlarını giderir. Düzenli kullanım sağlanması halinde bu sorunların yeniden meydana gelme riskini minimum seviyeye indirirKadınların regl döneminde yaşadıkları ağrı ve krampların şiddetini azaltırGut hastalığının tedavisinde kullanılırFDA, osteoartrit, romatoid artrit tedavisinde aktif rol alırKan dolaşımına destek olurMenengiç Yağı Nasıl Kullanılır?Menengiç yağının kullanımı, kullanım amacına ve uygulama bölgesine göre değişiklik gösterir. Artrit, kas ağrıları ya da sırt ağrıları için kullanılabileceği gibi gerilim tipi baş ağrılarının geçmesi ve iltihap ile burkulmaların tedavisi için de tercih edilebilir. Eklem ve kas ağrıları ile regl dönemi ağrıları için menengiç yağı direkt olarak ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulanabilir. Kilo sorunu yaşayan kişiler ise bir bardak suyun içerisinde iki damla menengiç yağı ilave ederek tüketebilir. Cilt için kullanımlarda da yine menengiç yağı tek başına kullanılabileceği gibi farklı yağlar ile bir kür hazırlanarak da kullanılabilir.
Menengiç Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi GerekenlerMenengiç yağı genel olarak insan sağlığı için olumlu etkilere sahip olsa da potansiyel risklere sahip olan bir doğal yağ türüdür. Yanlış ve fazla kullanılması, iltihap ve kızarıklıklara neden olabilir. Aynı zamanda dahili tüketimi böbreklere ve karaciğere zarar verebilir. Cilt tahrişi ve iltihaplanma durumu genel olarak alerjik bünyelere sahip kişilerde kendini gösterse de menengiç yağı kullanacak olan kişilerin doktorlarına danışması gerekir.
Öte yandan kronik hastalıkları olanların, düzenli ilaç kullananların, mide sorunu yaşayanların, hamile ve emzirme döneminde olan kadınların, kan sulandırıcı ilaç kullananların ve aşırı kilo sorunu olan kişilerin menengiç yağı kullanımını mutlaka doktorlarına danışması gerekir.

Yorum yapın