İncir yağı nedir, faydaları nelerdir?

İncirin anavatanı Akdeniz ve Güneybatı Asya olarak bilinir. Ağaç ya da ağaççık olarak nitelendirilen bu bitkinin meyvesi ise hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilir. İncirin iç kısmında yer alan minik yapıdaki çekirdekler ise incirin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin kaynağıdır. Kabuklu ya da kabuksuz olarak tüketilebilen bu meyve, kurutularak da tüketilmektedir. Aynı zamanda incir, farklı tatlıların içerisine eklenebildiği gibi özellikle reçel yapımında da sıklıkla tercih edilir.
İncirin içerisinde yer alan çekirdeklerden elde edilen incir yağı ise son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Kadınlar tarafından cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılan incir yağı, erkekler tarafından da kullanılmaktadır. Özellikle antioksidan bakımından zengin olan bu yağ, ciltte meydana gelen lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir.
İncir Yağının Faydaları Nelerdir?Son yıllarda özellikle cildinde ve saçına kimyasal içerikli ürün kullanmak istemeyen kişiler, doğal yağlara yönelmiştir. Doğal yağlar, oldukça eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde de sadece saç ve cilt bakımı için değil aynı zamanda belli başlı hastalıkların tedavisi için de doğal yağ kullanımları tercih edilmektedir. Bu yağlar arasında bulunan incir yağının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ise şu şekilde sıralanabilir;
Ağız ve ellerde oluşan çatlaklardaki hücreleri onararak dokunun iyileşmesini sağlarKadınlarda doğum sonrası oluşan çatlakların giderilmesini sağlarSoğuk ve kuru havalardan dolayı ciltte meydana gelen çatlakları onarırAkne ve uçuk gibi cilt sorunlarını iyileştirirSinir ve beyin sistemini kontrol altına alırMetabolizmanın çalışmasını sağlarBağırsak sağlığını korurKanserli hücrelerin yayılmasını engellerPotasyum bakımından zengin olan incir yağı, diyabete iyi gelirKabızlık sorununu giderirGöz çevresinde meydana gelen koyu halkaların giderilmesini sağlarUyku düzenine etki ederDaha canlı bir cilde sahip olunmasını sağlarGöz çevresindeki morlukları giderirİncir Yağının Saç Üzerindeki Etkileri Nelerdir?Cilt sağlığı ve genel vücut sağlığı üzerinde etkili olan incir yağı, saçların bakımı için de tercih edilebilir. Düzenli ve doğru kullanım ile incir yağı saçların onarılmasını sağlar. Saçların dış etkenlere karşı korunmasına imkan sunan bu doğal yağ aynı zamanda kuru saçların nem ihtiyacını da giderir. Aynı zamanda saçlardaki dökülme sorunlarını azaltır. Saçların daha parlak bir görünüme sahip olmasını ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
İncir Yağı Nasıl Kullanılır?İncir yağı geniş bir kullanım alanına sahip olduğu için kullanım yöntemleri de buna göre değişiklik göstermektedir. Yüz bölgesi ve tüm vücut için kullanılacak olan incir yağı, direkt olarak cilde temas ettirilebilir. Sorunun olduğu bölgeye masaj yaparak uygulanması, o bölgedeki kan akışını hızlandıracağı için incir yağının cilt tarafından daha hızlı emilmesini sağlayacaktır. Saç bakımı için incir yağı kullanılacak ise saç kremlerinin ya da şampuanların içesinde on ila yirmi damla incir yağının ilave edilmesi tercih edilebilir. Aynı zamanda direkt olarak saç derisine masaj yaparak uygulanması da tercih edilebilir.
İncir Yağının Zararlarıİncir yağının bilinen bir yan etkisi ya da zararı bulunamamaktadır. Ancak hassas ciltlerde ve alerjik bünyelerde farklı reaksiyonların meydana gelmesini önlemek için kullanımdan hemen önce cilt testi yapılması tavsiye edilir. Aynı zamanda kronik hastaların, düzenli ilaç kullananların, hamile ve emzirme döneminde olan kadınların da doktorlarına danıştıktan sonra incir yağı kullanımına başlaması önerilmektedir.

Yorum yapın