Çam yağı nedir, faydaları nelerdir?

Çam yağı, çan ağacının iğnelerinden, tomurcuklarından ya da odunsu kısımlarından elde edilen doğal bir uçucu yağdır. Damıtma ve soğuk presleme yöntemleri ile elde edilen çam yağı, çam ağacının doğal özlerini bünyesinde barındırır. Üretilen çam ağacına göre farkşı aromalara sahip olan çam yağının bileşiminde genel olarak alfa-pinen, beta-pinen, kamfen, limonen ve diğer uçucu bileşenler yer alır. Genel olarak aromaterapi, masaj yağları, cilt bakımı ve temizlik ürünleri gibi geniş kullanım alanlarında tercih edilir.
Çam yağı, antiseptik özelliği ile yara bakımlarında ve temizlik ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Bunu yanı sıra çam yağı, saç bakımı ve cilt bakımı üzerinde de oldukça etkilidir. Çam yağının kullanımından önce özellikle hassas ve alerjik cilt yapısına sahip olan kişilerin, ciltlerinin küçük bir bölümünde test etmesi gerekir. Yirmi dört saatin sonunda cilt çam yağına karşı bir reaksiyon göstermez ise bu doğal yağın kullanımı tercih edilebilir.
Çam Yağının Faydaları Nelerdir?Çam yağı; saç derisi temizliği, yara pansumanları ya da cilt bakımlarında tercih edilebilir. Günümüzde en çok tercih edilen doğal yağlardan biri olan çam yağı aynı zamanda hoş kokusu ile yüksek stres seviyesinin düşmesini ve kişilerin rahatlamasını da sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra çam yağının bilinen diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;
 Antioksidan özelliği ile serbest radikaller ile savaşırKişiye enerji verir ve ruh halini iyileştirirKas ağrılarına iyi gelirVücuttaki inflamasyonu azaltırÇam yağı; limon yağı ya da bergamot yağı ile karıştırıldığında anksiyete sorunlarına iyi gelir Hafızanın güçlenmesin ve kişinin odaklanma yetisini arttırırÇam yağı havanın temizlenmesi için kullanılabilir Kokusu ile soğuk algınlığına iyi gelirBaş ağrısını geçirirGribe karşı etkilidirSirke ve su ile çam yağı karıştırılır ise ayna ve cam temizliği için tercih edilebilirSindirim sistemine dahil olan organları uyaran çam yağı, doğal bir karaciğer temizleyicisidir. Detoks içeceklerine limon ve bal ile ilave edilen çam yağı, toksinlerin vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağlarCilt sorunlarını giderilmesini sağlarSaçlarda meydana gelen kepek sorunlarını giderirKas ağrılarına ve eklem ağrılarına iyi gelirÇam Yağı Nasıl Kullanılır?Çam yağı, cilde masaj tekniği ile uygulanabilir. Bu sayede eklem ve kas ağrılarının geçmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda cilt üzerinde kullanılması ile cildin daha parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına imkan sunar. Bunun için sedir ağacı yağı, okaliptus yağı, lavanta yağı, biberiye yağı ya da adaçayı yağı ile çam yağının karıştırılması gerekir. Cilt bakımı için sabit bir yağ ile her 50 ml’ye beş ila on damla çam yağı eklenmesi yeterli olacaktır. Masaj uygulamalarında ise her 100 ml’ye bel ila on damla çam yağı eklenmelidir.
Saç bakımı için çam yağı şampuanların ya da saç kremlerinin içerisine ilave edilebilir. Bunun için her 100 ml’ye yine beş ila on damla çam yağının eklemesi yeterli olacaktır.
Çam Yağının Yan Etkisi Var Mıdır?Çam yağının doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması halinde bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak yine de kronik rahatsızlığı olanların, hamile ve emziren annelerin, düzenli olarak ilaç kullananların çam yağı kullanmadan önce doktorlarına danışması tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın