Kaçak altın rekoru: Yılın ilk çeyreğinde 700 milyon TL!

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 2024 yılı ilk çeyreğinde 700 milyon TL değerinde kaçak altın ele geçirildi. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50’lik bir artış olduğunu ortaya koydu.
KAÇAKÇILIĞIN NEDENİ: FİYAT FARKI VE KOTA UYGULAMASIYurtiçi ve yurtdışı altın fiyatları arasındaki makasın 5 bin doları aşması, kaçak altın girişini tetikleyen en önemli etken olarak görülüyor. 2023 yılında getirilen kota uygulamasına rağmen, artan talep bu fiyat farkını kapatmaya yetmiyor.
ŞUBAT AYINDA REKOR YAKALAMAYılın ilk iki ayında yakalanan kaçak altın miktarı 200 milyon TL’yi bulurken, sadece Şubat ayında bu rakam 500 milyon TL’ye ulaşarak rekor kırıldı.
SEKTÖR TEMSİLCİLERİ KOTANIN KALDIRILMASINI İSTİYORKazanımlarının heba olacağını savunan sektör temsilcileri, geçici dahi olsa altın kotasının kaldırılmasını talep ediyor. İhracatta katma değerin %36 düşerek 446 dolara gerilediğini ve alıcıların İtalya’ya, üreticilerin ise Mısır’a yöneldiğini belirtiyorlar.
FİYAT FARKI TARİHİ SEVİYEDEGeçen yıl getirilen kotaya rağmen, artan altın talebi, kilogram fiyatında uluslararası piyasa ile Türkiye piyasası arasındaki farkın 5 bin 300 dolara yükselmesine yol açtı. 
ARZ SORUNU BÜYÜKÖte yandan piyasadaki arz sıkıntısı ve kaçak altın girişinin artması, sektör temsilcilerini endişelendiriyor. İş insanları, geçici dahi olsa altında kotanın kaldırılması gerektiğini ve aksi takdirde bugüne kadar edinilen kazanımların kaybedilebileceği uyarısında bulunuyor.

Yorum yapın