Emekliler yoksullaşıyor: Avrupa’da son sıralara geriledik!

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), araştırmasına göre, Türkiye’de ortalama emekli aylığı, merkez Avrupa ülkelerinin altıda biri seviyesinde. Avrupa’da emekli aylıkları 1.400 Euro’yu aşarken, Türkiye’de bu rakam 237 Euro’da kaldı.
EMEKLİ AYLIKLARI 10 YILDA YÜZDE 33,6 AZALDIRaporda dikkat çeken bir diğer bulgu ise, emekli aylıklarının Euro cinsinden son 10 yılda yüzde 33,6 azalmış olması.
TÜRKİYE’DE EMEKLİ AYLIKLARINA AVRUPA’NIN YARISINDAN DAHA AZ KAYNAK AYRILIYORAraştırmada, Türkiye’de emekli aylıklarına Avrupa’nın yarısından daha az kaynak ayrıldığı da belirtiliyor. Emekli ödemelerinin GSYH’ye oranı AB-27 ortalamasında yüzde 9,5 iken, Türkiye’de bu rakam yüzde 4,1’de kaldı.
ÇALIŞAN VEYA İŞ ARAYAN EMEKLİLERİN ORANI YÜZDE 55,3’E YÜKSELDİÖte yandan 2002 yılında yüzde 36,6 olan çalışan veya iş arayan emeklilerin oranının Aralık 2023’te yüzde 55,3’e yükselmesi de dikkat çekti.
“EMEKLİYE ZAM İÇİN KAYNAK VAR”Ayrıca DİSK-AR araştırması, “emekliye zam için kaynak yok” iddiasına da yanıt veriyor.
Rapora göre, SGK’de emekliler için yeterince kaynak var. Prim gelirlerinin emekli aylıklarını ve sağlık ödemelerini karşılama oranı 2002’de yüzde 61 iken 2023’te yüzde 76,4’e yükseldi. Bu da, emeklilere zam yapılmasının mali açıdan mümkün olduğunu gösteriyor.

Yorum yapın