Sarımsak yemek için dokuz neden

Yemeklerde, salatalarda ve soslarda verdiği lezzetle sarımsak mutfakların vazgeçilmez bir bitkisi. Sarımsağın kendine has kokusu ve tadı vardır l. Sarimsağa bu koku ve tadı veren allisin adlı bir  maddedir. “Allisin” maddesinin vücudu hastalıklara karşı koruduğu bilinmekte. Tansiyonu çok düşük olan kişiler, sarımsak alerjisi olanlar, mide rahatsızlığı olan kişiler dışında herkes sarımsağı güvenle tüketebilir. Dikkat edilmesi gerekken önemli diğer bir husus ise sarımsak yenildiği takdirde, meclis ve mescidlere gidilmeyip (namazın) evde kalınması tavsiye edilmektedir. 
SARIMSAĞIN BİLİNEN DOKUZ FAYDASI -Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşiği, çeşitli enzimler ve amino asitler, flavonoidler mineraller, A vitamini , B ve C vitaminleri içermektedir.
-Sarımsak, prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani probiyotikler dediğimiz vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını arttırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.
– Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
– Sarımsak kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseriti düşürmektedir.
– Tansiyonu yüksek olan kişiler de, sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır; çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.
– Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalar; düzenli sarımsak yiyenlerin, sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine yüzde 50 daha az yakalandığı göstermiştir.
– Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur.
– Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar.
– Sarımsak sigaranın, kirli hava koşulları ve çeşitli kimyasalların vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesi içinde çok önemlidir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcı görev alır.
TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞISarımsak denince akla Taşköprü Sarımsağı gelir. Diğer sarımsak örnekleriyle karşılaştırıldığında içerdiği demir, kükürt, magnezyum, potasyum ve aroma bakımından çok yüksek değerlere sahiptir. Dünyanın en iyi sarımsağı olarak kabul edilen Taşköprü Sarımsağı önemli bir antioksidan kaynağıdır. Selenyum maddesini  yeteri miktarda içermesi Taşköprü sarımsağını rakipsiz kılmaktadır.
TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL ANLAŞILIRAyırt edici özelliklerinin başında; baş kabuk rengi beyaz, dişleri sıkı ve sert, diş kabuk rengi pembemsidir. Baş kabuğunda antosiyan dişlerinde antosiyan şeritleri mevcuttur. Diş sayısı ortalama baş büyüklüğüne göre (12 adet – 17 adet) değişir. Başın iriliği 60 grama kadar ulaşabilmektedir. Ortalama irilik 15 — 35 gr, baş çapı ortalama 30-40 mm, ortalama diş sayısı 10-15 adet, ortalama diş ağırlığı 2-3 gramdır. Aroması diğer sarımsaklara göre daha serttir. Tıp açısından en değerli sarımsaktır.

Yorum yapın