“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” düsturundan hareket edeceğiz”

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Birol Aydın’ın, İstanbul Kongre Merkezi’nde (Harbiye) gerçekleştirilen, “Medya Buluşması ve Proje Tanıtım Toplantısı”na davetliydim. İzlenimlerimi sizinle de paylaşmak istiyorum;
* “Diğer siyasi partilerden en büyük farkımız şudur; ‘Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!’ düsturundan hareket edeceğiz ve oy almak kaygısıyla asla yalan söylemeyeceğiz. İsraftan, haramdan sakınacağız. Adam kayırmayacağız. Milli Görüş belediyeciliği anlayışı çerçevesinde doğruya, adalete, ahlâka sahip çıkarak haydi bismillah diyoruz!” sözleriyle başladı Birol Bey, konuşmasına.
* Hazırlanan oldukça geniş kapsamlı İstanbul proje tanıtım kitapçığı, 85 sayfalık adeta çözümler manzumesi. Kitapçık şu kapak cümleleri ile sunuluyor; “Haydi Şimdi Milli Görüş Belediyeciliği. Daha İyi bir Yaşam Senin Hakkın İstanbul. 31 Mart 2024 İstanbul Seçim Beyannamesi.” Kapağın hemen altında da Saadet Partisi amblemi yer alıyor. Sayfayı çevirdiğinizde şu cümleler karşılıyor sizi; “Hak ettiğin yaşam bu değil; başka bir İstanbul mümkün!”
* Saadet Partisi’nin, “31 Mart 2024 İstanbul Seçim Beyannamesi”nde dikkatimi çeken projelerden birisi oldukça önemli; “İstanbul Tarım Merkezleri kuracağız. İstanbul’da hayat pahalılığı, şehrin zorluklarını dayanılmaz kılıyor. Sağlıklı ve ucuz gıdaya erişim her geçen gün zorlaşıyor. İstanbul’a yakın şehirlerimizde (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya) tarımsal üretimi teşvik edeceğiz. Bu bölgelerde üretim yapan çiftçilerimize destek olacak, belirli koşullarda üretilen tarımsal ürünlere alım garantisi vererek bu ürünlerin İstanbullulara kuracağımız İBB Raf Marketleri üzerinden uygun fiyatla ulaşmasını sağlayacağız. Ayrıca bu şehirlere yerleşerek tarımsal faaliyet yapmak isteyen İstanbullu hemşerilerimize teşvik imkanları sunacağız.”
* Çok ilgi çeken vaatler de var, beyannamede; mesela; “İstanbul’da musluklardan akan su, içilebilir olacak. İstanbullunun sağlıklı ve içilebilir suyu musluklardan içmesini sağlayacak altyapı çalışmalarını gerçekleştireceğiz. İstanbullular, damacana suyu kullanmak veya evlerine arıtma sistemleri taktırmak zorunda kalmayacak. Hanelerin içme suyu masrafı sıfırlanacak.”
* Diğer partilerin vaatleri arasında -en azından benim bugüne kadar- görmediğim vaatler de var; “Olta balık avlama meraklıları için mevsimsel özel seferler düzenlenecektir. Balık avı mevsimlerinde farklı zamanlarda İstanbul’daki balıkçılar için açık denizde olta ile avcılık yapılabilmesine yönelik düzenli özel seferler tertip edilecektir.”
* Engelli vatandaşlara, kadınlara ve 65 yaş üstü vatandaşlar için Pembe Metrobüs projesi de dikkat çeken projelerden biriydi.
***
* Oldukça canlı, heyecanlı ve coşkulu bir program oldu. Salon, teşkilat mensupları tarafından hıncahınç dolduruldu.
“İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ÜCRETSİZ YAPACAĞIZ”Saadet Partisi İstanbul Seçim Beyannamesi’nde dikkat çeken birçok konu var. Ancak malum, olası İstanbul depremi, İstanbulluları tedirgin eden en önemli hususlardan biri.
Peki, Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Birol Aydın bu konuda ne vadediyor. Okuyalım;
* “İstanbul’da Kentsel Dönüşümü ücretsiz yapacağız. Hak sahiplerinden alacağımız %30 metrekare feragati ve gerçekleştireceğimiz imar artışıyla beraber kentsel dönüşüm için kaynak yaratacak, belediye olarak depreme dirençli yapılar inşa etmek için büyük bir seferberlik başlatacağız.”
*“Konutlarını dönüşüme veren hak sahipleri, konutlarının inşaatları tamamlanıncaya kadar İstanbul’un farklı lokasyonlarında bulunan depreme dayanıklı konutlara kiracı olarak taşınacaklardır. Ayrıca kiracıların yeni taşındıkları geçici konutlara doğal gazı, suyu ve elektriği %10 indirimi vereceğiz.”
*“Kentsel dönüşüm kapsamında inşaat yapacak özel şirketler ise İBB’nin teşvik ve üretim imkânlarından faydalanabilecektir. Bu seferberlikle yılda 40 bin bina dönüşümünü hayata geçireceğiz.”
***
Bence İstanbul için yakın vadede gerçekleştirilmesi gereken en kritik ve ehemmiyetli projelerden biri; depreme hazırlık…
BİROL AYDIN GAZETECİLERİN SORULARINA NASIL CEVAPLAR VERDİ?Birol Aydın, ‘Medya Buluşması ve Proje Tanıtım Toplantısı’ndan hemen önce, gazetecilerle dar kapsamlı bir sohbet toplantısı yaptı.
Saadet Partisi İstanbul Milletvekilleri Bülent Kaya, Mustafa Kaya da hazır bulundu bu sohbet toplantısında.
Gazetecilerin çok farklı sorularına muhatap oldu, Birol Bey. Ekrem İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a; Yeniden Refah Partisi’nden, Gelecek Partisi’ne kadar…
Birol Aydın’ın çok farklı sorulara verdiği cevapları özetleyerek paylaşmak istiyorum;
* “Biz Saadet Partisi olarak, milletimizin yüzde 99’unun oyuna talibiz!”
* “Söz çoğunluğumuz etkili alanlarda olacak! Sıra dışı seçim sonuçları öngörülebilir!”
* “Saadet Partisi olarak sahada olumsuz hiçbir reaksiyonla karşılaşmadık. Ne AK Parti tabanından, ne CHP tabanından, ne de diğer partilerden…”
* “Yeniden Refah Partisi’ni rakip olarak görmüyoruz. Rakibimiz İstanbul’un sorunlarıdır. Erbakan Hoca’mızın uzun yıllar en yakınında çalıştım. Erbakan Hoca’mızın ailesine hürmetimiz her zaman vardır. Ama şimdi bir başka ortamdayız.”
* “Ekrem İmamoğlu’nun 5 yıllık gayretlerini görmezden gelemeyiz. Ama temel sorunları da görmezden gelemeyiz!”
* “Bizim Saadet Partisi olarak ayrı duruşumuz normal. İlkesel bir duruş sergiledik son milletvekili seçimlerinde. Millet İttifakı yaptığımız seçim bir genel seçimdi. Şimdi bir yerel seçimdeyiz.”
* “İstanbul’un en büyük sorunları ulaşım, trafik, otopark… Ama çok daha önemlisi geçim sıkıntısı. Aileler çocuğunu sokakta oynatamıyor. Bu da büyük bir sıkıntı.” 
 * “İnsan merkezli bir vaat silsilemiz var.”
 * “31 Mart’tan sonra derin bir işsizlik, borç batağında olacağız. İstanbul’un yönetiminin bu dönemde Saadet Partisi’nde bulunması çok önemli.”
 * “Sisi ile el sıkışılmasına şaşırmıyoruz!”
* “94 ruhunda her bir ferdi esas alıyoruz. Tayyip Bey İstanbul’da Belediye Başkanı olarak başarılı oldu da, Şükrü Karatepe Kayseri’de başarılı olmadı mı? Ahmet Bilgin Diyarbakır’da başarılı olmadı mı? Bu noktada kişiler değil ilkeler önemlidir. Keramet dayandığınız ilkelerde!”
* “Yan yollar bizde yok. Dümdüz gidiyoruz. Kaçış rampası olmadık, başka partilerin.”
* “İster CHP adayı Ekrem İmamoğlu olsun, ister AK Parti adayı Murat Kurum olsun, İstanbul’da Milli Görüş belediyeciliği kazanmadıkça, İstanbul yönetimi Saadet Partisi uhdesinde bulunmadığı sürece, önümüzdeki 5 yıl kayıp yıllar olacaktır.”
* “Ekrem İmamoğlu Bey’in çabalarını görmezden gelemeyiz. Ancak İstanbul’un trafik, ulaşım hatta temizlik sorununu da görmezden gelemeyiz!”
* “Perde kalksın istiyoruz. Vatandaşla aramıza perde konulmuş durumda. Bu perdenin kalkması lazım.”
* “Kaliteli, nitelikli, ehliyetli, liyakatli, insanlarla çalışmak istiyorum.”
* “Mahalli seçim çalışmaları dolayısıyla Gelecek Partisi ile olumlu ilişkilerimiz etkilenmez!”
 ***
* Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’ndeki programdan çıktığımda şunu düşündüm; Program, 1980’li yılların sonu ve 1990’lı yıllarda Milli Görüş belediyecilik anlayışının adeta bir başka versiyonu gibiydi. Hayırlı olsun…

Yorum yapın