S&P, FED politikasına yönelik tahminini açıkladı

Standard & Poor’s’un (S&P) ABD ekonomisine yönelik tahminlerine ilişkin yaptığı açıklamada, geçen yılın son çeyreğinde ABD için öngörülen gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme tahmininin yüzde 0,8’den yüzde 1,6’ya yükseltildiği belirtildi. 2024 boyunca ülkenin reel GSYH artışının yüzde 1,5’ten yüzde 2,4’e çıkarıldığının altını çizdi.
S&P’nin söz konusu açıklamasında, bu yıl için tahmin edilen GSYH artışının, ABD’nin 2023 yılında gösterdiği yüzde 2,5’lik büyüme hızından biraz daha düşük olduğu vurgulandı. Bununla birlikte, geçen yılın son çeyreğinde beklenenden daha güçlü gelen GSYH büyümesi ve istihdam piyasasındaki sağlamlığın S&P’nin tahminlerini yükselttiği kaydedildi.
Yine aynı açıklamada, ABD ekonomisinin 2023’ün ikinci yarısında S&P’nin beklentilerini geride bırakan bir büyüme gösterdiği, net ihracattaki gücün, kamu harcamalarındaki yükselişin ve stok birikiminin beklenenden hızlı olduğu belirtildi.
Ayrıca S&P’nin değerlendirmesine göre, yılın ilk çeyreğinde ekonomik aktivitenin beklenenden daha güçlü olduğu ve tüketici harcamalarının sağlam iş gücü piyasasından destek aldığına dikkat çekildi.
Açıklamada, kısıtlayıcı para politikasının iş ve konut yatırımları üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği, kamu sektörünün ise muhtemelen geçen yıla göre daha yavaş bir büyüme hızıyla katkı sağlamaya devam edeceği belirtildi.
S&P’nin açıklamasında, ABD ekonomisinin resesyondan kaçınmasına rağmen, yıl ilerledikçe trendin altında bir büyüme sürecine gireceği öngörüsü yapıldı. Ancak, mevcut ekonomik dalgalanmalar göz önüne alındığında, döngüsel bir yavaşlamanın zamanlamasının tahmin edilmesinin zor olduğu vurgulandı.
“İŞ GÜCÜ PİYASASI YUMUŞADI”Öte yandan söz konusu açıklamada, daha yüksek ekonomik büyümeye yanıt olarak 2024 istihdam büyümesine ilişkin tahminlerin de yükseltildiği ifade edilerek ABD’de istihdamın ikinci çeyrekte aylık 100 binin üzerinde artmasının beklendiği kaydedildi.
İşsizlik oranının aralık ve ocak aylarında yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleştiği hatırlatılan açıklamada, bu oranın gelecek iki yılda daha da yükselerek 2025’te yüzde 4,3’e çıkacağı belirtildi.
Açıklamada, iş gücü piyasası ne kadar sağlam görünse de yumuşadığına dair işaretler de bulunduğu belirtilerek piyasadaki dalgalanmaya ilişkin ölçümlerin normalleştiği ifade edildi.
Düşük enflasyona doğru ilerlemenin muhtemelen yavaş olacağına işaret edilen açıklamada, değişken gıda ve enerji fiyatlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek enflasyonun bu yılın ortasında kalıcı olarak Fed’in yüzde 2 hedefiyle uyumlu seviyelere düşeceğinin tahmin edildiği bildirildi.
FED BEKLEMEDEAçıklamada, faiz indirimlerinin zamanlamasına “ince ayar” yapmaya çalışan Fed’in ilgisini bu yıl en çok enflasyon verilerinin çekmeye devam edeceği vurgulandı.
Enflasyondaki düşüşün para politikasında gevşemeye yönelik ilk adımların kapısını açtığına değinilen açıklamada, ancak resmi olarak faiz oranlarındaki bir sonraki hamlenin aşağı yönlü olmasını beklense de bunun zamanlamasının soru işareti olduğu, Fed’in verilere bağlı olarak “bekle ve gör” modunda olduğu kaydedildi.
Açıklamada, Fed’in ilk faiz indiriminin haziran ayında olacağı ve 2024 yılının tamamında, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreklerde 25’er baz puan olmak üzere toplam 75 baz puan faiz indirimine gidileceğinin öngörüldüğü aktarıldı.

Yorum yapın