Mustafa Kurdaş, iktidarı uyardı: İsrail’e destek Direniş’e köstek olmayın!

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni (GYY) Mustafa Kurdaş, TV5 televizyon kanalında yayınlanan, Milli Gazete yazarı Adnan Öksüz’ün sunduğu Buyrun Başlıyoruz programında, Türkiye’deki iktidarın Siyonist İsrail soykırımına verdiği ancak Direniş’e vermediği destek hakkında çok kritik açıklamalarda bulundu.
Kurdaş, AKP iktidarının diplomatik pozlarla Filistin’e gönülden bağlı Türkiye halkının algısını yönlendirmesine tepki gösterdi. Kurdaş, AKP iktidarına, Filistin davası tarihine soykırımcı İsrail’e destek olan ancak Direniş’e destek olmayan bir kara leke olarak geçeceği uyarısında bulundu. Yemen’deki Husilerin bütün kıt imkanlarına rağmen var güçleriyle Filistin davasına destek olduğunu hatırlatan Kurdaş, Türkiye toplumunun tüm çeşitliliğiyle Filistin davasına sahip çıkarken Türkiye’yi yönetenlerin sadece dünyanın en güçlü ordusuna sahibiz edebiyatı yaptığını belirtti. Soykırımcı İsrail’e karşı güç kullanamıyorsak bile güç göstermemizin tarihi bir görev olduğunun altını çizen Kurdaş, AKP iktidarında Filistin davasına sahip çıkma niyetinin olmadığını vurguladı.
“TÜRKİYE, YEMEN’DEN DAHA MI ZAYIF?”Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, şunları söyledi:
“Bana hiç kimse fotoğrafları söylemesin, onunla görüşüyoruz bununla görüşüyoruz, şudur budur, bunları hiç kimse konuşmasın. Bana diplomasi hiç kimse konuşmasın. AK Parti iktidarı, Filistin davasının tarihine kara bir leke olarak, şu acziyeti, şu sessizliği, şu lojistik desteği, kara bir leke olarak geçecektir Filistin davası tarihine. Tabi ki sonuç alma noktasında. Niyet noktasında da; sadece sonuç değil… Niyette yok ki, hangi sonuç? Şimdi niyet olur ne olur? Diyelim ki ben niyet ediyorum şunları yapayım, uluslararası arenada şunları yapayım tamam, bir güç kullanayım… Gemi gönderiyoruz ya! Kendi limanlarımızdan kalkan gemilerin İsrail’e destek için İsrail limanlarına yanaşıyor olması bizzat iktidarın iradesiyle olan bir şey. Niyeti olan insan, iktidar, yönetim onu durdurur hiç değilse, hiçbir şey yapamıyorsa… Öbür yapmadıkları da tartışma konusu, ayrı. O yüzden sonuç evet, ama niyette yok ortada. Niyet olsa bu iktidar… Türkiye güçlü bir ülke. Bakınız Yemen’de Husiler, Yemen, bir niyette ortaya koyuyor, bir tavır, bir karakter de ortaya koyuyor. Biz Türkiye, Yemen’den daha mı zayıfız, ekonomisi, insanı… Bu topluma sorun. Herkes, bütün siyasi partiler bakımından da söylüyorum. Herkeste Filistin ile ilgili bir hassasiyet var. Öyle ki, Hamas terör örgütüdür diyen Cumhuriyet Halk Partisi bile U dönüşü yapmak zorunda kalmıştır çünkü bu hassasiyet toplumun ve bu milletin hassasiyeti. Hassasiyeti olmayanlar da geri adım atabilir. Bu hassasiyet varken, böyle bir güç varken, böylesine toplumsal bir dinamik ve güç varken bir Yemen’in yaptığını yapmıyor olmak ayrıca bir vebal değil mi? Edebiyata gelince, nutuklara gelince dünyanın en güçlü ordusu bizde. Değil mi? Dünyanın en güçlü devleti biziz değil mi birçok bakımdan. İmkanlarımız, hakikaten, ordu, Türkiye güçlü bir devlet. Ama hiç değilse bu gücü göstermek lazım. Kullanmasanız bile. Biz güçlü bir ülkeyiz. Bilin demek lazım. Bazı mesajlar vermek lazım.”

Yorum yapın