Motorin fiyatı Benzini nasıl geçti? Nedenini TÜİK’in verileri ortaya koydu

Türkiye’de, motorin yakıt fiyatlarının beklenmedik şekilde benzin fiyatlarını aştı. Uzun yıllar boyunca daha ekonomik bir seçenek olarak görülen motorin, artık cüzdanları daha fazla zorluyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler bu değişimin ve akaryakıt fiyatlarındaki güncel durumu ortaya koydu.
VATANDAŞIN TERCİHİ FİYATLARI BELİRLEDİMotorin ve Benzin Kullanımındaki Dönüşüm 2004 yılında Türkiye’deki araçların %75’i benzin kullanırken, 2024 itibarıyla bu oran %28.9’a düştü. motorin araçların oranı ise %35.5’e yükselerek, benzinli araçları geride bıraktı. Bu dönüşüm, motorin yakıtın popülaritesinin artmasına ve sonuç olarak fiyat dinamiklerinin değişmesine yol açtı.
AKARYAKIT FİYATLARI DAHA DA ARTACAKFiyatlardaki değişim ve etkileri son dönemde yapılan vergi düzenlemeleri ve ardı ardına gelen zamlar, motorin fiyatlarının, benzin fiyatlarını geçmesine yol açtı.
İstanbul’da benzinin litresi 41.22 TL iken, motorin fiyatları 44.3 TL’ye yükseldi. Uzmanlar, gelecek dönemde akaryakıt fiyatları arasındaki farkın daha da artabileceğini belirtiyor.

Yorum yapın