Bağırsak kanserinin diğer organlara yayılmasına yol açan protein tespit edildi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof Dr. Uğur Coşkun, yurt dışında yapılan bir çalışma sonucunda meme ve bağırsak tümörlerinde kanserin yayılmasını hızlandıran “ZEB-1” adlı bir protein tespit edildiğini bildirdi.
Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Meme kanserine ilişkin yapılan çalışma sonucunda ise ZEB-1 proteinin meme kanseri tümörünün kemiğe daha sık metastaz yaptığı ortaya kondu” dedi.
Tümör hücrelerindeki ZEB-1 proteininin meme kanseri hücrelerinin esnekliğini artırdığını ve oluşan proteinin kanserin yayılmasına dair olduğunun gösterildiğini belirten Coşkun, bu proteinin olmadığı kanser tümörlerinin kemiğe yayılma olasılığının daha düşük olduğunu belirtti.

“Bu, tümörün kendi geliştirdiği bir protein”Yurt dışındaki başka bir çalışmada, bağırsak kanserinde de aynı proteinin tespit edildiğini aktaran Prof. Dr. Coşkun, “ZEB-1 proteini ortadan kaldırılırsa hastalığın tekrar etmesinin çok daha düşük oranda olacağı saptanmış durumda. Meme ve bağırsak kanseri ve diğer kanser türlerinde buna yönelik çalışmalar devam ediyor, ileride bunlarla ilgili geliştirilecek ilaçlar, bize yol gösterebilir” diye konuştu.
Bağırsak kanserinde tespit edilen “ZEB-1” proteini kanser hücrelerinin diğer organlara yayılmasını kolaylaştırdığını belirten Coşkun, “Dolayısıyla bu protein varsa, onun olduğu kanser hücreleri daha hızlı şekilde yayılma gösterebiliyor. Bu, tümörün kendi geliştirdiği bir protein. Yapısı itibariyle eğer bu proteini geliştiriyorsa tümörün davranış özelliklerini de belirlemiş oluyor” dedi.
“Yoğun bir şekilde bunlarla ilgili araştırmalar devam ediyor”Bağırsak kanserinde “ZEB-1” proteine ilişkin yapılan çalışmada, proteinin ortadan kaldırılması durumundaki gelişmelerin de incelendiğini söyleyen Coşkun, “Bu proteinin ortadan kalktığı durumda bağırsak kanserinin yayılması ve başka organlara sıçramasının engellendiği, hastaların yaşam sürelerinin daha iyi olduğu ortaya konuldu. Bununla ilgili çalışmalar yoğunlaşmış durumda. Bu proteinin aktivitesini ortadan kaldıracak ilaçlar geliştirilebilir” açıklaması yaptı.
Yurt dışındaki çalışmalarda önce hücre kültürlerinin yapılacağını, ardından hayvan çalışmalarının gerçekleştirileceğini belirten Coşkun, “Daha sonra da insan çalışmalarına geçilecek. Bunun için biraz daha zaman var. ZEB-1 proteinin aktifliği ortadan kaldırılırsa, kanserin yayılması önlenirse hasta zaten tamamen iyileşmiş oluyor. Yoğun bir şekilde bunlarla ilgili araştırmalar devam ediyor” açıklamasına yer verdi.

Yorum yapın