ABD senatosunda vicdani bir ses! Vermontlu Senatör Gazze’deki soykırımı anlattı

ABD’li bağımsız Senatör Bernie Sanders, Siyonist İsrail’in Gazzeli çocukları aç-susuz-ilaçsız-elektriksiz bıraktığını belirterek, ABD’nin Siyonist İsrail’in işlediği bu vahşet suçlarına “suç ortağı” olmaması gerektiğini söyledi.
Senatör Sanders, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Tüm dünya izliyor. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu, Gazzeli çocukları aç bırakıyor. Bu vahşetin suç ortağı olamayız.” dedi.
Sanders, Siyonist İsrail’in bombalamaları ve insani yardımların Gazze’ye girişini engellemesi sebebiyle ihtiyaç duyulan gıda, su, ilaç ve yakıtın çok küçük bir kısmının Gazze’ye ulaştığını açıkladı. 
Sanders, hastanelerin bombalandığını, yaralıları kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarının bile katledildiğini vurguladı.
Senatör Bernie Sanders, şunları söyledi:
“Bugün itibariyle İsrail’in cevabı 27 binden fazla Filistinlinin katledilmesine ve 67 binden fazla Filistinlinin yaralanmasına sebep oldu (katledilen ve yaralananların 3/2’si kadın ve çocuklardan oluşuyor). 1 milyon 700 bin Filistinli evlerinden sürüldü. İnanılması güç bir şekilde, Gazze’deki konutların yüzde 70’i bombalanarak yıkıldı. Gazze’deki altyapının büyük bir bölümü yok edildi. Çok az sayıda su kuyusu ve fırın faaliyette. Elektrik savaşın başından beri kesik. Sayısız sağlık kuruluşu bombalandı ve sayısız sağlık çalışanı bu şartlarda bebekleri hayatta tutmaya çabalarken hayatını kaybetti. Bugün faaliyette olan sağlık kuruluşları, kahraman doktor ve hemşirelerin yaralıların hayatlarını kurtarmak için ihtiyaç duyduğu en temel sağlık malzemelerinden mahrum durumda. İsrail’in bombalamaya devam etmesi ve Gazze’ye insani yardımın girişini engellemesi sonucu hayati derecede ihtiyaç duyulan yiyecek, su, ilaç ve yakıtın çok küçük bir miktarı Gazze’ye girebiliyor. Bugün yüzbinlerce Gazzeli çocuk, açlık çekiyor ve temiz su bulamıyor. Birleşmiş Milletler (BM), tüm Gazze nüfusunun kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. Şuan 378 bin Gazzeli aç yaşıyor. Tüm dünya izliyor. Netanyahu, Gazzeli çocukları açlıktan ölüme terk ediyor. Biz bu vahşetin suç ortağı olamayız. Durumun ne kadar vahim olduğunu ve daha da vahim olabileceğini anlatabilecek kelimeleri bulamıyorum.”

Yorum yapın