İslahiye nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? İslahiye nasıl bir yer?

Yılan kalesi ve yayla turizmi ile meşhur olan İslahiye, maalesef ki 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerden sonra büyük hasar almıştır. Buna rağmen ilçede hala gezilecek yerler bulunmaktadır. Buna ek olarak İslahiye, yaşanması kolay bir ilçedir çünkü hem geçinmek uygun fiyatlıdır hem de yoğun bir insan trafiği yoktur.
İslahiye Nerenin İlçesi, Nereye Bağlı?İslahiye, Gaziantep iline bağlı olan bir ilçedir.
İslahiye Nerede?İslahiye, Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan bir ilçedir. İslahiye, Gaziantep merkez ile komşu olan bir ilçedir. İslahiye’nin konumundan dolayı iklimi de hem karasal iklimden hem de Akdeniz ikliminden etkilenir. Gaziantep –  Antakya otoyolu üzerinde bulunan İslahiye, ulaşım açısından oldukça avantajlı bir noktadadır.
İslahiye’nin Nüfusuİslahiye, yapılan son sayımlara göre 65.674 kişilik bir nüfusa sahiptir. İslahiye’de yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu, tarım ile uğraşmaktadır. Tarım faaliyetleri bölgede popülerdir çünkü bölgenin hem yer şekilleri hem de iklimi tarım faaliyetleri için uygundur.
Elbistan nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Elbistan nasıl bir yer?
Didim nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Didim nasıl bir yer?
İskenderun nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? İskenderun nasıl bir yer?
İslahiye’nin Tarihçesiİslahiye’nin bulunduğu bölge oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bölgede Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar gibi birçok millet yaşamıştır. İslahiye, tarihinde Kilikya’nın Kalesi olarak anılmıştır. İslahiye, Osmanlı Devleti’nin bölgeye hakim olduğu dönemlerde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Bu durumun sebebi İslahiye’nin konumu ve tarım sektörünün gelişmiş olmasıdır.
İslahiye’de Gezilecek YerlerZincirli Ören Yeri: İslahiye ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Zincirli Ören Yeri, çok eski dönemlerde Samal olarak adlandırılmış bir krallık tarafından inşa edilmiş bir kaledir. Bu kalenin surları ve genel olarak yıkılmış durumda olsa da bölgede hala kalıntılar bulunmaktadır. Buna ek olarak Zincirli Ören Yeri, yalnızca tarihi açıdan değil doğal güzellik açısından da ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.
Hızır Yaylası: Yayla turizmi denildiği zaman akıllara gelen yerlerden biri olan İslahiye’nin en ünlü yaylası Hızır Yaylası’dır. İslahiye’nin Altınüzüm Kasabası sınırlarında yer alan Hızır Yaylası, yüksek dağların tepesine konumlanmıştır. Bölgenin hem yükseltisi hem de bitki örtüsü doğa ile iç içe keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu yayla, ziyaretçilerinin kamp yapmasına da olanak tanımaktadır.
Yesemek Açık Hava Müzesi: 1890 yılında keşfedilen Yesemek Açık Hava Müzesi, 500 adet heykeli içerisinde bulundurmaktadır. Bu müze adını bulunduğu köy olan Yesemek’ten alır. Yesemek Açık Hava Müzesi, Hitit İmparatorluğu dönemine ait heykellerin bulunduğu bir alandır. Burada bulunan heykeller genellikle tanrılar, kraliyet figürleri, ve hayvan tasvirleri gibi dönemin önemli motifleridir.
Kastelsuyu Mağarası: İslahiye ilçesine bağlı olan Kastelsuyu Köyü’nün içinde yer alan Kaselsuyu Mağarası, eşsiz bir doğal güzelliktir. Mağara, yer altı sularının oluşturduğu kireçtaşı oluşumlarından meydana gelmiştir ve zaman içinde doğal erozyon ile şekillenmiştir. Mağaranın içi oldukça serin ve nemlidir.
Ahmet Köseoğulları Pasajı: İslahiye’nin Hakkı Demirel Caddesi içinde bulunan Ahmet Köseoğulları Pasajı, bölgenin yöresel ürünlerini satın alacağınız bir pasajdır. Bu pasajın en güzel özelliği içerisinde yalnızca hediyelik eşya gibi ürünleri değil, Gaziantep sokak lezzetlerini de barındırmasıdır.
Karagöz Yaylası: İslahiye ilçe merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Karagöz Yaylası, göreceğiniz en güzel yaylalardan biridir. Oldukça küçük bir yayla olmasına rağmen ziyaretçi akınına uğramaktadır. Karagöz Yaylası’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir ve dilerseniz bu yaylada kamp gibi çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.
 

Yorum yapın