Perşembe nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Perşembe nasıl bir yer?

Perşembe, görebileceğiniz en sakin ve huzurlu ilçelerden biridir. Bu durumun sebebi Perşembe ilçesinde sanayileşmenin çok fazla gelişmemiş olması ve nüfusun çevrede bulunan diğer ilçelere oranla daha az olmasıdır. Bu yüzden Perşembe ilçesi, daha sessiz sakin bir bölgede yaşamak isteyenlerin yaşamak için tercih ettiği ilçelerden bir tanesidir. Perşembe ilçesi sessizliği ve sakinliğine en olarak birçok doğal güzelliğe de sahiptir. Bu doğal güzellikler sayesinde Perşembe ilçesi, bölgede yaşayan insanların hafta sonu tatili gibi kısa süreli geziler için tercih ettikleri bir yer olmuştur. Perşembe ilçesinde Karadeniz bölgesine özgü birçok eşsiz lezzet de meşhurdur. Perşembe ilçesinin en meşhur yemekleri kara lahana çorbası ve keşkektir. Kara lahana çorbası, pancar çorbası olarak da bilinir ve yiyebileceğiniz en değişik çorbalardan bir tanesidir. Keşkek ise ülkemizin birçok bölgesinde farklı tarihlerle yapılan bir yemektir. Perşembe usulü keşkek, bol tereyağı ve yoğurt kullanılarak yapılır.
Perşembe Nerenin İlçesi, Nereye Bağlı?Perşembe ilçesi, Ordu şehrine bağlı olan bir ilçedir.
Perşembe Nerede?Perşembe ilçesi, Karadeniz bölgesinde bulunan Ordu şehrinin ilçesidir. Perşembe, Ordu’nun Fatsa, Altınordu ve Ulubey ilçeleri ile komşudur. Buna ek olarak Perşembe ilçesinin Karadeniz’e kıyısı da bulunmaktadır. Perşembe, bulunduğu bölgeden dolayı Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Neredeyse yılın bütün aylarında yağış alan Perşembe, geniş ve gür yapraklı ormanlara sahiptir. Bu ormanların varlığı ve bölgenin sürekli olarak yağışlı olması Perşembe ilçesinin çok temiz bir havaya sahip olmasını sağlamıştır.
Çat nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Çat nasıl bir yer?
Nizip nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Nizip nasıl bir yer?
Ahlat nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Ahlat nasıl bir yer?
Perşembe’nin NüfusuPerşembe ilçesinin nüfusu, 2023 yılında elde edilmiş olan verilere göre toplamda 31.278 kişidir. Perşembe ilçesi nüfus açısından son yıllarda bir ilerleme ya da gerileme göstermemiştir. Bu durumun sebebi Perşembe ilçesinin sanayi açısından gelişmiş bir şehir olmasa da yeterli imkanlara sahip olmasıdır. Bu yüzden Perşembe ilçesi yoğun göç almamış ya da vermemiştir.
Perşembe’nin TarihçesiPerşembe ilçesi de diğer Karadeniz ilçeleri gibi köklü bir tarihe sahiptir. Bu köklü tarihte birçok büyük medeniyet bölgeye hâkim olmuş ya da hâkim olmak uğruna savaşmıştır. Yazılı kaynaklara bakıldığı zaman Perşembe ilçesinin M.Ö. VIII.yy’da Vona adı ile Yunan kolonistleri tarafından yerleşim yeri haline getirildiği görülür. Bölgede hala yer alan Yunan yapıları ile Yunan kültürünün etkisi hissedilmektedir. Buna ek olarak Perşembe ilçesi de çevrede bulunan diğer ilçeler gibi Anadolu Selçuklu Devleti tarafından Türk toprağı haline getirilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde Perşembe ilçesi, hem yerleşim yeri olmasıyla hem de Karadeniz ticaretinin geçiş noktası olmasıyla ayrı bir öneme sahip olmuştur.
Perşembe’de Gezilecek YerlerBelicesu Kıyısı: Perşembe Kıyısı olarak da bilinen Belicesu Kıyısı, ilçe merkezinin en batısındadır. Kıyı bölgesinde bulunan kayalıklar gibi yüksek alanlar sayesinde bu eşsiz manzarayı kuş bakışı bir görünümle izleyebilir ya da yaz aylarında bu temiz denizde yüzebilirsiniz.
Yason Kilisesi: Yason Burnu Yarımadası’nda bulunan Yason Kilisesi, tarihi kaynaklarda Jason’s Cruch olarak anılmıştır. Bu kilisenin Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edildiği düşünülse de konu hakkında net bir bilgi yoktur. Kilise zaman içerisinde tahribata uğramış ve 2004 yılında Ordu Valisi tarafından başlatılan çalışmalarla aslına uygun bir şekilde onarılmıştır. 2008 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan Yason Kilisesi, tarihi kiliseleri keşfetmeyi seven kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Yorum yapın