Milyonlarca kişi dünya çapındaki gösterilerde Filistinlilerle dayanışma gösteriyor

Milyonlarca gösterici, Londra’dan ikinci Uluslararası Gazze Dayanışma Günü çağrısına yanıt olarak dünya çapında 120’den fazla şehirde toplandı. Britanya’daki Filistin Forumu (PFB) yaptığı açıklamada, protestoların İsrail’in “soykırım” ve “etnik temizlik” girişimlerini durdurmayı amaçladığını söyledi.
Cumartesi günü İstanbul, Washington, Sidney, Dublin, Berlin, Paris, Viyana, Brezilya, Cape Town, Rabat ve Bağdat’ta protestolar düzenlendi.
PFB Başkan Yardımcısı ve girişimin arkasındaki koalisyonun temsilcisi Adnan Hmidan, büyük katılımın Gazze’ye verilen küresel desteğin “uzun süre içinde ilginin azalması yönündeki Batılı resmi beklentilere” karşı çıkan bir kanıt olduğunu söyledi.
Hmidan yaptığı açıklamada, “Londra, Glasgow, Manchester, Cardiff ve dünya çapındaki büyük şehirlerde, işgal rejimi tarafından işlenen soykırım suçlarını durdurmayı amaçlayan ve ses getiren bir harekete tanık oluyoruz; bu, YouGov anketinin İngilizlerin yüzde 66’sının Gazze’de ateşkesi savunduğunu ortaya koymasından sadece birkaç gün sonra ortaya çıktı. Britanya’da Filistin’e verilen destek yüzde 22’ye yükselirken, İsrail’e verilen destek yüzde 16 oldu.” dedi.
Londra gösterisinde konuşan önde gelen isimler arasında eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Filistin’in Birleşik Krallık Büyükelçisi Hossam Zomlot ve Filistin Dayanışma Kampanyası’ndan Kamel Hawash ve Ben Jamal, Filistin Forumu’ndan Farah Sabre gibi çeşitli dayanışma gruplarının temsilcileri vardı.
Ayrıca, İngiltere, Savaşı Durdur Koalisyonu’ndan Lindsey German, Britanya Müslüman Derneği’nden Mustafa Al-Dabbagh, El Aksa Dostları Örgütü’nden İsmail Patel ve Nükleer Silahsızlanma Kampanyası’ndan Kate Hudson da gösterilere katılanlar arasındaydı…
Dünyanın dört bir yanındaki göstericiler, İsrail saldırılarının derhal durdurulması, savaş suçlarından hesap sorulması ve Filistin’in “nehirden denize” özgürlüğünün sağlanması yönünde sloganlar attı.
Soykırıma son verilmesi, Refah’la dayanışma ve yardımların kolaylaştırılması için sınırların açılması çağrısında bulundular.

Yorum yapın