BRICS doları tahtından indiriyor! Uzmanlardan yeni yatırım uyarısı

Dünyaca ünlü finansal analist Robert Kiyosaki, ABD ekonomisi için sarsıcı bir uyarıda bulundu.
Kiyosaki, BRICS ülkelerinin ekonomik güçlenmesi karşısında doların hakimiyetinin tehdit altında olduğunu, son sürat çökmeye doğru gittiğini belirtti. 
Rich Dad Company’nin kurucusu ve dünyaca ünlü “Rich Dad Poor Dad” serisinin yazarı, ünlü finansal analist Robert Kiyosaki, BRICS karşısında doların değer kaybının kaçınılmaz olduğunu ve ABD ekonomisinin bundan etkileneceğini belirtti.
“ABD dolarının sonu, bankacıların askerlere ve gladyatörlere para basarak maaş ödemeye başladığı Roma İmparatorluğu gibi olabilir” diyen Kiyosaki, Amerikalılara bankalardaki paralarını altın gibi alternatif varlıklara yatırma çağrısında bulundu.
DOLARIN HÜKÜMRANLIĞI BİTİYORBrezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin BRICS’e katılmak üzere olan diğer ülkelerle birlikte hızlı ekonomik büyümesine dikkat çeken Kiyosaki, bu ülkelerin GSYİH’sinin artması ve küresel ekonomideki ağırlıklarının artmasıyla, ABD dolarının uluslararası arenada baskın pozisyonunu kaybedebileceğinin altını çizdi. Özellikle BRICS’in ticarette doları terk etme eğiliminin, ABD ekonomisini derinden etkileyeceğini vurguladı.
ABD dolarının rezerv para birimi olarak statüsünün sarsılması demek ABD’ye sağladığı mali avantajların kaybolması anlamına geliyor. BRICS’in ticarette ulusal para birimlerini kullanması ve altın rezervlerini artırması, doların hegemonyasına karşı ciddi bir meydan okuma olarak karşımızda duruyor.
Analist Vinod Dsouza da BRICS’in doları tamamen terk etmesi halinde, ABD’deki bankacılık ve finans, teknoloji, uluslararası ticaret, tüketim malları ve turizm sektörlerinin olumsuz yönde etkileneceğinin altını çiziyor. ABD’nin ekonomik dengelerinin sarsılmasıyla doların değerinin düşmesi aynı anlama geliyor. Bu senaryo, dünya ekonomisi için de yeni dengelerin oluşmasına neden olacak.

Yorum yapın