22 yıl sonra 2001 krizi geri geldi! Tehlikenin adı: Multiflasyon

Türkiye ekonomisinin en büyük krizlerinden olan 2001 krizine benzer bir senaryo ile karşı karşıya kaldığımızı ifade eden ekonomist Mahfi Eğilmez Türkiye’nin ‘multiflasyon’ yaşadığını söyledi.
Hazine Müsteşarlığı’nda daire başkanlığı yapmış olan ve Türkiye’nin tanınan iktisatçılarından Mahfi Eğilmez kendi sosyal medya sayfasından Türkiye’deki ekonomik gidişatı değerlendirdi.İktidarın yanlış ekonomi politikalarının enflasyon artışına neden olduğunu ifade eden Eğilmez, Özellikle, döviz kurlarındaki artış ve hükümet politikalarının, üretim maliyetlerini etkilediğini ve sonuç olarak enflasyonun yükselmesine sebebiyet verdiğini ifade etti.
2001 KRİZİNDEKİ SENARYO İLE KARŞI KARŞIYAYIZYazısında bir tablo eşliğinde dünyadaki değişik enflasyon tanımlarını ve nedenlerini ortaya koyan Mahfi Eğilmez tabloda yer alan enfasyon çeşitlerinin Türkiye’de şuanda var olduğunu ifade ederken bu duruma “multiflasyon” denildiğini belirtti.
Multiflasyonun üstesinden gelmek için de kapsamlı bir ekonomik programın ve olumlu gelecek beklentilerinin oluşturulmasının gerekliliğini açıklayan Eğilmez 2001 krizini hatırlatarak bugün benzer bir durumla karşı karşıya olduklarını anlattı.

Yorum yapın