Yeşilyurt köyü nerede, nasıl gidilir?

Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Yeşilyurt Köyü, hem deniz hem dağ turizmine ev sahipliği yapıyor. Denize sadece 3 km uzaklıkta olan köy, oksijen zengini bir ortam sunuyor. Köydeki taş evler, doğal yaşamı tercih edenlerin ilgisini çekiyor. Sardunyalarla süslenmiş evler, yüzyıllık bir tarihe tanıklık ediyor.
Köyün yürüyüş yolları, badem ağaçları, şifalı bitkiler ve kokulu çiçekler, doğa severler için ideal bir rota oluşturuyor. Astım ve kalp hastaları için de şifa kaynağı olan köy, bir zamanlar Rumların da yaşadığı bir yer. Köy meydanındaki tarihi cami, kiliseye benzeyen minaresiyle dikkat çekiyor. Peki Yeşilyurt Köyüne nasıl gidilir? Özellikleri nelerdir?
YEŞİLYURT KÖYÜ’NDE NE YAPILIR?Yeşilyurt Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Denize sadece 3 km uzaklıkta olan bu köy, Kaz Dağları’nın bol oksijenli havası ile nefes aldırıyor. Köydeki evlerin çoğu taş mimari ile yapılmış ve yüzyılların birikimi ile korunmuş. Bu evler, son yıllarda doğayla iç içe yaşamak isteyen İstanbul ve İzmir’den gelen ailelerin ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Evlerin önlerinde açan renkli sardunyalar ise köye ayrı bir güzellik katıyor.
Yeşilyurt Köyü, yürüyüş yapmayı sevenler için de harika bir seçenek. Köyün patika yolları, badem ağaçları, şifalı bitkiler, mis gibi kokan çiçekler ve otlar ile süslü. Bu yürüyüş sırasında hem doğanın tadını çıkarabilir hem de sağlığınıza iyi gelebilirsiniz. Özellikle astım ve kalp hastaları için bu köy bir şifa kaynağıdır.
Köyün meydanında bulunan tarihi cami ise köyün en ilginç yapısıdır. Bu cami, bir zamanlar Rumların da yaşadığı köyde, Yunanlı ustalar tarafından inşa edilmiş. Bu yüzden cami, kiliseye benzeyen bir görünüme sahip. Caminin minaresi ise dikkat çekici bir şekilde yamuk duruyor.
Tosya nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Tosya nasıl bir yer?
Germiyan köyü nerede, nasıl gidilir? Özellikleri
YEŞİLYURT KÖYÜ’NDE KONAKLAMA SEÇENEKLERİ NELERDİR?Yeşilyurt Köyü’nde konaklamak isterseniz, birçok alternatifiniz var. Köyde, otantik taş mimari ile yapılmış oteller, butik oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Bu yerler, mimari özelliğini yitirmeden dekore edilmiş ve size rahat bir konaklama imkanı sunuyor. Vadinin ortasında, yeşillikler içinde huzur bulacağınız bu yerlerde, tüm yiyecekler doğal ve yöresel ürünlerle hazırlanıyor. Köy ekmeği, süt, peynir, yumurta, bal, zeytin, reçel, çeşitli otlar ve yöre yemekleri, Ege ve Kaz Dağları’nın rüzgarı ile daha da lezzetli hale geliyor.
YEŞİLYURT KÖYÜ’E NASIL GİDİLİR?İstanbul’dan Yeşilyurt köyüne otobüs ile seyahat etmek için Balıkesir Akçay otobüs bileti almanız gerekmektedir. Yeşilyurt köyüne toplam yedi saat yirmi dakika gibi bir sürede ulaşılabilmektedir. Bu şekilde karayolunu seçerek Yeşilyurt köyüne düzenli olarak otobüs seferleri düzenlendiği için ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer uçak biletiniz var ise taksi ya da toplu taşıma araçlarıyla da buraya kolayca seyahat edebilir ve en yakın havalimanına varabilirsiniz. Araç kiralamayı tercih ederseniz bu mesafeyi çok daha kısa sürede kat edebilirsiniz. Kısacası pek çok şekilde bu yere ulaşabilirsiniz.
YEŞİLYURT KÖYÜ’NDE NE YENİR?Yeşilyurt Köyü’nde çok çeşitli yöresel yemekler ve kahvaltı mekanları bulunuyor. Hemen hemen her restoranda zeytinyağlı yöresel yemekler ve kahvaltılıklar bulabilirsiniz. Yediğiniz yemeklerden bölgenin zeytin ve zeytinyağının neden bu kadar meşhur olduğunu anlayabilirsiniz. Yeşilyurt Köyü, doğayla iç içe bir tatil arayanlar için ideal bir destinasyon. Kazdağları’nın eşsiz doğası, tarihi dokusu ve yöresel lezzetleri ile Yeşilyurt Köyü, unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor.

Yorum yapın