Protherm arıza kodları

Protherm kombi Vaillant tarafından Ülkemize ithal edilen daha sonra Demirdöküm tarafına servisi devredilen Slovakya menşei ısıtma firmasıdır. Protherm arıza kodları ise Protherm kombinin ekranında meydana gelen ve tüketiciye arızaların ne olduğunu anlatan arıza kodlarıdır.
Protherm arıza kodları Nelerdir ?Protherm F1 hatası: Protherm f1 hatası çeşit çeşit modellerde aşırı ısınma veya Gaz yokluğu arızası anlamına gelir. Bu durumda Gaz vanası kontrol edilmeli eğer faz var ise petek vanaları kontrol edilerek kombi resetlenmeli, aynı zamanda f1 hata kodu Demirdöküm f1 hatası ile aynı anlama gelmektedir sebebi ise aynı ürün grubuna ait olmasından dolayıdır.
Protherm f2 hatası: Protherm f2 hatası ise kullanım suyu sıcaklık sensör arızası anlamına gelir ve tüketici kombiyi resetleyerek düzeltmeye çalışır. Eğer kombi resetleme ile düzelmez ise Sensör hatası, sensör kabloları veya Anakart arızası bu hataya sebep olabilir.
Protherm f3 hatası: Protherm kombilerde f3 hatası aşırı ısınma veya kalorifer gidiş borusunda bulunan sensörde arıza anlamına gelmektedir. Kalorifer filtresi tıkanabilir veya petek vanalarını yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz kombinin soğumasını beklemeniz gerekir devam ederse servisimizi arayabilirsiniz.
Protherm f4 hatası : Protherm f4 hatası Leopard modelinde kalorifer sensörü arızası. Protherm Lynx modelinde Ateşleme hatası, Protherm leon modelinde Ateşleme hatası, Protherm Jaguar modelinde ateşleme hatası anlamına gelmektedir. Gaz vanası kontrolü yapılır ve kombi resetleme yapılır arıza devam ederse servis çağırmanız gerekir.
Protherm f5 hatası: Protherm f5 hatası hava akış basınç sensörü arızasıdır. Bu hata kodunda kombinin bacasına bakılması gerekir ve kombi resetlenmelidir.
Protherm f6 arızası: Protherm leopard ve panter serisinde baca prosestatı arızasıdır. Protherm jaguar ve lynx modelinde ise Kalorifer dönüş sensörü arızası anlamına gelir.
Protherm f7 hatası: Protherm lynx modelinde gaz valfi geri besleme arızasıdır. Protherm leopard modelinde ise Anakart veya ekran kartı arasındaki iletişim hatası anlamına gelir.
Protherm f8 hatası: Protherm leopard serisinde Gaz valfi arızası, Protherm lynx serisinde ntc arızası, Protherm jaguar serisinde dönüş hattında aşırı ısınma olabileceği anlamına gelir.
Protherm f09 hatası: Protherm jaguar modelinde ve lynx modelinde baca Prosestatı yapışması anlamına gelmektedir.
Protherm f10 hatası : Protherm lynx, lynx condens, jaguar modellerinde su yokluğu anlamına gelir. Protherm puma serisinde ise gidiş sensörü sıcaklık sensörü bozulmuş demektir.
Protherm f11 hatası: Protherm lynx modelinde dönüş borusunun aşırı ısındığını belirtir.Protherm puma serisinde dönüş sensörü arızasıdır.
Protherm f12 hatası: Protherm lynx serisinde düşük voltaj anlamına gelir. Protherm jaguar modelinde ise elektrik voltajı sorunu var demektir.
Protherm f13 hatası: Protherm jaguar modelinde Ntc Sensörlerinin kablolarında kopukluk anlamına gelmektedir. Protherm puma serisinde sensör hatası.
Protherm f20 hatası: Protherm Puma serisinde limit sensöründe ani ısı artışından dolayı kapatma anlamına gelmektedir.
Protherm f22 hatası: Protherm panter ve puma serilerinde Kombide su yok demektir. Kombinize 1 ile 2 bar arasında su doldurunuz.
Protherm f28 hatası: Ateşleme oluşmadığı zaman ekranda çıkan koddur. Evde gaz varmı önce kontrol edilmeli ve kombi resetlenmelidir.
Protherm f29 hatası: Protherm kombide ateşleme sonrası alev sönmesidir.
Protherm ve Demirdöküm Şofben servisiDemirdöküm şofben servisi Protherm ile demirdöküm tarafından ortak yapılan cihazlara bakan servis hizmetidir.Demirdöküm şofben arızanız var ise öncelikle şofbene gaz geliyormu kontrol edilmeli ve şofben öndeki on off düğmesinden resetlenmelidir. Kesinlikle şofbeninizin içini açmayın Demirdöküm şofbenlerde genelde f1 hatası aşırı ısınma en çok meydana gelen arıza kodudur, bu kod çıktığında ise arıza akış şalteri erimesi sonrası ortaya çıkar. Demirdöküm şofben f2 hatası ise sensör, f5 hatası ise fan motoru arızasıdır.
Kombiyi nasıl Verimli kullanırız?Kombiyi verimli kullanmak için her yıl uzman ve yetkili servislere baktırmanız gerekir, özellikle dönüş filtresi, hava basıncı, fan motoru, yanma odası temizliği gibi başlıca işlemler uzun ömürlü ve iyi bir kombi için mutlaka yapılmalıdır. Petek temizliği ise aynı öneme sahip tıkanması durumunda peteklerin ısıtmama sorunu ile ortaya çeşitli sorunlar çıkar.
Protherm Demirdöküm Servisi İstanbulServisimiz Gaz yakıcı ve iş güvenliği sertifikasına sahip Özel Protherm demirdöküm servisidir. Bize 7/24 iletişim ve web sitemizden ulaşabilirsinizİletişim: 0212 470 04 79Web:https://www.servisprotherm.net/
 
 

Yorum yapın