e-Devlet koruyucu aile başvurusu nasıl yapılır? Şartları

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan iki büyük deprem, birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Yaşanan bu büyük felaketten sonra depremden etkilenen bölgelerdeki çocuklar başta anne ve babaları olmak üzere birçok yakınını kaybetti. Kahramanmaraş depremlerinin hemen ardından, depremzede çocuklara sahip çıkabilmek adına koruyucu aile başvuruları artış gösterdi.
Ülkemizde halihazırda birçok kişinin başvurduğu koruyucu aile sistemine olan ilgi depremlerin ardından büyük bir artış gösterdi. Bu kapsamda anne ve babasını herhangi bir nedenden dolayı kaybeden çocuklara hem maddi hem de manevi destek sağlamak için hangi yolların izlenmesi gerektiği, kimlerin koruyucu aile olabileceği ve koruyucu aile olmak için başvuruların nereye yapılacağı araştırılmaya başlandı.
Koruyucu Aile Nedir?Koruyucu aile olmanın şartlarına ve bu kapsamda hangi mercilere başvuru yapılacağına gelmeden önce ilk olarak koruyucu ailenin tam olarak ne olduğunun bilinmesi gerekir. Koruyucu aile; ailesi olmayan ya da ailesinin yanında öz bakımlarını sağlanamayan çocukların aile ortamında yetişmesini sağlamak, eğitimini ve bunun gibi her türlü desteğini karşılamak isteyen kişilerin, kısa süreli ya da uzun süreli olarak devlet denetiminde olmak koşulu ile çocukların ihtiyaçlarının karşılayabilen, çocuklara her türlü desteği maddi ve manevi olarak verebilen kişilerdir.
Kimler Koruyucu Aile Olabilir?Koruyucu ailenin neyi ifade ettiğine değindikten sonra kimlerin koruyucu aile olabileceğine gelelim. Koruyucu aile olunabilmesi için kişi ya da kişilerin belli şartları yerine getirmesi gerekir. Devletin yetkili mercileri bu konu hakkında oldukça titiz ve detaylı bir inceleme gerçekleştirmektedir. Koruyucu aile olmak isteyen kişi ya da kişilerin evli ya da bekar olması önemli değildir. Ancak bu koşulları yerine getirmesi gerekir;
* Koruyucu aile olmak isteyen kişi ya da kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
* 25 ila 65 yaş arasında olması
* Koruyucu aile için başvuru yapacak olan kişi ya da kişilerin eğitim seviyelerinin en az ilkokul derecesinde olması
* Kişi ya da kişilerin psikolojilerinin çocuk bakmaya uygun olması
* Koruyucu aile olacak kişi ya da kişilerin düzenli bir gelire sahip olması
Koruyucu Aile Olmak İçin Başvuru Kanalları Nelerdir?Koruyucu aile olmak için gerekli şartların sağlanmasının ardından başvuru yapılabilecek ilk merci e-devlet platformudur. Özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerden sonra kişilerin koruyucu aile olmak için e-devlet üzerinden başvuru yapabilmesi adına sistem yeniden devreye sokulmuştur. Bunun için e-devlet platformuna giriş yaptıktan sonra aram kısmına ‘koruyucu aile başvurusu’ yazılması gerekir. Ardından açılan hizmette belirtilen işlemleri tamamlayarak başvurular yapılabilir.
E-devlet platformunun yan sıra ikamet edilen ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gidilerek koruyucu aile olmak için başvuruda bulunulabilir.
Koruyucu Aile Başvurusunda İstenilen Evraklar Nelerdir?
Koruyucu aile olmak isteyen kişi ya da kişilerin maddi durumunun yanı sıra fiziksel ve ruhsal sağlığı da incelenir. Aynı zamanda aylık düzenli gelirinin olup olmadığı ve kişi ya da kişilerin yaşadıkları alanların çocuklar için uygun olup olmadığı da incelenen detaylar arasında yer alır.
Koruyucu aile olarak başvuru yapmak isteyen kişi ya da kişilerin temin etmesi gereken evraklar şunlardır;
* Adli sicil belgesi
* İş ve gelir belgesi
* Öğrenim durumunu gösteren belge
* Fiziksel ve ruhsal rahatsızlığı olmadığını gösteren belge
 

Yorum yapın