Askerlik yol parası sorgulama nasıl yapılır?

Askerlik görevini yerine getirecek olan kişiler, devlet tarafından kendilerine verilecek olan askerlik yol parasının ne olduğunu ve bu tutarın ne kadar olduğunu araştırıyor. Askerlik yol parası, her asker için devlet tarafından ayrı olarak hesaplanır. Askerlik görevine başlayacak olan kişilere bu tutarlar, askere gitmeden önce ödenir.
Askerlere ödenecek yol parasının hesaplanması kilometre baz alınarak yapılır. Askere ödenecek yol parası belirlenirken, yol izninin kaç gün olacağı da bu aşamada hesaplanmaktadır. Bu kapsamda yol izni daha öncesinde belirtilirken ödemeler de askerlik öncesinde kişilerin hesaplarına devlet tarafından yatılmaktadır.
Neden Askerlik Yol Parası Verilir?Milli Savunma Bakanlığı tarafından askere gidecek olan kişilere ödenen askerlik yol parası, askerlerin ikamet ettikleri konumlarından askerlik görevini yapacakları şehirlere giderken kullanması adına verilir. Bu aşamada asker adayının yaşadığı şehir ile askerlik görevini yapacağı şehrin arasının kaç kilometre olduğu belirlenir ve ödemeler buna göre hesaplanarak hesaplara aktarılır.
Askerlik Yol Parası Ne Kadar?Askerlik yol parasının tutarı daha önce de belirttiğimiz gibi kilometre bazında hesaplanmaktadır. Bu nedenle net bir tutar söylemek doğru olmayacaktır. Ancak belirlenen tutarlar kilometre hesabına göre şu şekilde oluyor;
* 0 kilometre ila 600 kilometre arası yol gidecek olan askerlere 300 TL
* 601 kilometre ila 1200 kilometre arası yol gidecek olan askerlere 560 TL
* 1201 kilometre ila 1800 kilometre arası yol gidecek olan askerlere 740 TL
Aynı zamanda 0 kilometre ila 600 kilometre arası yol gidecek olan askerlerin yol izni bir gün, 601 kilometre ila 1200 kilometre arası yol gidecek olan askerlerin yol izni iki gün, 1201 kilometre ila 1800 kilometre arası yol gidecek olan askerlerin ise yol izni üç gün sayılıyor. Bu nedenle askerlik yol parası her güne 300 TL olacak şekilde hesaplanıyor.
Askerlik Yol Parası HesaplamasıAskerlik yol parası hesaplamasında kilometre baz alınan temek unsurdur. Buna göre askerin ikamet ettiği konum ile görev yapacağı konum arasındaki mesafenin uzaması, askerlik yol parasının da artmasını sağlar. Askerlik yol parası hesaplaması yapılırken kullanılan formül ise şu şekildedir;
* Yol Masrafı = (KM x Güncel Memur Maaşı Katsayısı x Mesafe Katsayısı) + İaşe Bedeli
Askerlik Yol Parasını PTT Üzerinden SorgulamaAskerlik yol paralarının sorgulanması işlemi bizzat başvuru yaparak sorgulanabileceği gibi online kanallar aracılığı ile de sorgulanabilir. PTT şubelerine giderek askerlik yol parasının hesaplara yatıp yatmadığını sorgulamak için ilk olarak askerlik sevk kağıdının çıkması gerekir.
Askerlik sevk kağıdı çıktıktan sonra PTT şubelerinden sorgulama yapılabilir. En yakın PTT şubesine giderek, ilgili personele Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası verilerek sorgulama işlemi yapılabilir.
Askerlik Yol Parasını Ziraat Bankası Üzerinden Sorgulama
Askerlik yol parası PTT şubeleri üzerinden sorgulanabildiği gibi Ziraat Bankası şubelerinden de sorgulanabilir. Bunun için askerlik başvurusu yaparken kişilerin Ziraat Bankası hesap bilgilerini askerlik şubesine vermiş olması gerekir. Böyle bir durumda askerlik için verilecek olan yol parası, kişilerin beyan ettiği Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır.
Banka şubelerine gidilerek askerlik parası sorgulaması yapılabileceği gibi Ziraat Bankası’nın mobil uygulamaları aracılığı ile de hesaba ödemenin gelip gelmediği kontrol edilebilir.
Aynı zamanda e-devlet platformu üzerinden de sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘askerlik yol parası sorgulama’ yazılması yeterli olacaktır.

Yorum yapın