Sigarayı bırakmak için dua, hangi dua okunur?

Sigarayı bıraktırma duası şöyledir:
Öncelikle sigarayı bırakmak için samimi bir niyet ile dua etmek önemlidir. Ardından, 100 defa tevbe ve istiğfar duası okunmalıdır.
“Allahümme innî es’elüke tübete ve’l-afve feafü anni.”Sigarayı Bırakma Sürecinde Okunacak Dua”Allahümme ya sene de men la senede lehü veya zuhre men la zuhre lehü. Veya cami eşşettati veya ramiel amvati. İrhamni rahmeten tuğnini bihaan rahmeti men sivake. Allahümme la emlikü linefsi nefan vela darren vela mevten vela hayaten vela nüşuran. Allahümme vessili firma rezakteni ve barik lifirma ve hebteni. İnneke ala külli şeyin kadir vela tusallit aleyye bizünubi men la yerhamuni ya erhamerrahimiyn. Verzukni hayreddünya vel ahireti ya Rabbel alemin.”
Bu dua, sigara bağımlılığından kurtulmak, rızık ve bereket istemek için Allah’a yapılan bir niyazdır. Sigarayı bırakmak isteyenler, bu duayı düzenli olarak okuyarak, Allah’a sigaradan kurtulma konusundaki niyetlerini arz edebilirler.
Tevbe Duası
 “Allahümme innî euzübike min zevali nefsi ve min haliş şeytan ve en yezureni.”Bu dua, kişinin kendi nefsinden ve şeytanın kötü etkilerinden korunmak için Allah’a sığınma talebidir.
Kısa ve Etkili Sigarayı Bırakma Duası “Allahümmeğfirli zünubi ve keffir anni hatieti vecalni min ibadikes salihine.”Bu dua, günahların affı ve doğru yolda olma için Allah’a yönelik yapılan bir niyazdır.
Sigaradan Tiksindirme Duası“İlahi enel abduz zelilül fakirül acizü ve enter rabbul azizül ganiyyül kadirü. Azzizni bi izzetike ve ağnini bifazlike ammen sivake ya rabbel alemiyn.”
Bu dua, sigaradan nefret etmeyi, ondan uzak durmayı ve bırakmayı istemek amacı ile Allah’a yönelen bir niyazdır. Sigara içme alışkanlığını terk etmek isteyenler bu duayı düzenli olarak okuyabilirler.
Sigarayı Bırakmak İçin Zikir DuasıSigarayı bırakmak isteyen kişi, bu illetten kurtulmak için kararlı ve inançlı olmalıdır. Her gün 100 kez tevbe edilir. 7 afet karanfil üzerine 19 kez “Bismillahirrahmanirrahim” okunur; daha sonra bu karanfiller çiğnenir. Bu uygulamaya 3 hafta boyunca devam edilir ise sigaradan kurtulunabilir.
Süte Okunan Sigarayı Bırakma DuasıYusuf Suresi 53. ayet olan bu dua, bir bardak süte 41 kez okunmalıdır. Daha sonra, sigarayı bırakmak isteyen kişiye içirilmelidir. Bu dua şu şekildedir:
“Ve ma uberriu nefsi, innen nefse le emmaretun bis suı illa ma rahime rabbi, inne rabbi gafurun rahim.”
Sigarayı Bırakmak İçin İslam Alimlerinin GörüşleriSigara içmek, sağlığı ciddi şekilde etkileyen bir alışkanlık olup, İslam alimleri tarafından da haram olarak nitelendirilmiştir. Bu görüşler, Kur’an-ı Kerim’deki bazı ayetlere ve peygamber hadislerine dayandırılmaktadır.
Nisa Suresi Ayet 27: “Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten men eder, onlara temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar.”Araf Suresi Ayet 127: “Yiyin, için ama israf etmeyin; çünkü Allah (C. C.) israf edenleri sevmez.”Bakara Suresi Ayet 195: “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”Sigara içmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, kalp ve damar hastalıkları, KOAH, akciğer rahatsızlıkları, gastrit, ülser, cilt kanseri gibi bir dizi rahatsızlığa yol açabilir. Bu sebepler ile, sigarayı bırakmak isteyenler, Allah’a yönelerek dua etmeyi tercih edebilirler.
 

Yorum yapın