Dul ve yetim aylığı alanlara ne kadar bayram ikramiyesi verilecek

2024 yılında emeklilerin alacağı bayram ikramiyesi miktarı belli oldu. Emeklilere 3 bin lira bayram ikramiyesi ödenecek.
Vefat eden eşleri ya da ebeveynleri nedeniyle dul/yetim aylığı alanlar, hisseleri oranında bayram ikramiyesi alacak. Ölen kocasının emekli maaşının %50’si oranında dul maaşı bağlanan eş 1500 lira, emekli maaşının %25’i oranında maaş bağlanan kız ise 750 lira ikramiye alacak.
Herhangi bir işte çalışmayan ve kendi sigortasından gelir veya aylık almayanlar, eşlerinin emekli aylığının %75’ini aldıkları için 2000 lira ikramiye alacak.
İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler, gelirin bağlanmasına temel teşkil eden sürekli iş göremezlik derecesine göre bir tatil ödeneği alıyor. Çalışma gücünde yüzde 25 kayıp yaşayanlar 750 lira, yüzde 45 kayıp yaşayanlara 1350 lira ödenecek.
BİRDEN FAZLA AYLIK ALANLARIN İKRAMİYE ÖDEMESİBirden fazla sosyal güvenlik dosyasından gelir ve aylık alan emekli ve hak sahipleri, en yüksek ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden bayram ikramiyesi prim alacak.
Örneğin, bir kişi hem kendi çalışmasına dayalı bir emekli maaşı hem de vefat eden eşine dayalı bir dul maaşı alıyorsa, sadece kendi emekli maaşı için 3000 lira ikramiye alacak. Bir kadın hem dul aylığı hem de yetim aylığı alıyorsa, en yüksek aylığın bulunduğu dosyadaki orana göre tek bir ikramiye alabilecek.
Emekli maaşıyla birlikte sürekli iş göremezlik geliri alanlar, sadece emekli oldukları için 3.000 liralık bir ikramiye alacak.
Emekli veya hak sahiplerinin nisan ayı içinde fakat bayram öncesi vefatı durumunda, bayram ikramiyesini hak sahipleri alabilecek.

Yorum yapın