PTT adıma yatan para sorgulama nasıl yapılır?

Devlet tarafından her ay düzenli olarak yapılan sosyal yardım ödemleri başta olmak üzere vatandaşların emekli maaşları, doğum paraları ya da farklı devlet ödemeleri çoğunlukla PTT aracılığı ile hak sahiplerine ulaştırılıyor. Tüm bunların yanı sıra vatandaşlara beklediği herhangi bir başka ödeme de PTT aracılığı gönderilebilir. Bunun için kişilerin PTT hesaplarına sahip olmasına gerek yoktur.
PTT aracılığı ile bir kişiye ödeme göndermek için o kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bilinmesi ve ad soyadının eksiksiz bir şekilde PTT yetkililerine iletilmesi yeterlidir. Bir kişiye PTT yolu ile para transferi yapmak oldukça kolaydır. Peki, PTT hesabı olmayan bir kişi kendi adına gelen ödemeleri nasıl kontrol edebilir?
En Yakın PTT Şubesine GidinBir kişi adına yatırılan herhangi bir ödemenin olup olmadığını kontrol etmek için ilk olarak en yakın PTT şubesine gitmeyi tercih edebilir. PTT şubesine gidildiğinde sıra numarası alıp beklenmelidir. Ardından gişedeki yetkili personele kimlik numarası verilerek, kendi adına herhangi bir ödemenin olup olmadığı sorularak öğrenilebilir.
Online Olarak SorgulamaPTT şubesine gitmek için vakti olmayanlar ya da gidecek durumu olmayanlar bu işlemleri online olarak da kolaylıkla yapabilir. Ancak işlemlerin online yapılabilmesi için PTT müşterisi olunması gerekir. PTTMatik, PTT müşterileri tarafından ödemenin gelip gelmediğinin kontrol edilmesi için kullanılabileceği gibi PTT mobil uygulama da bu işlemleri için tercih edilebilir.
PTT mobil üzerinden işlem yapmak için ilk olarak akıllı cep telefonlarına mobil uygulamanın ücretsiz bir şekilde indirilmesi gerekiyor. Ardından müşteri bilgileri ve kişisel bilgiler sisteme girilerek giriş yapılmalıdır. Açılan menüde artık kişisel hesaplara erişilebilir ve hesap hareketliliği kolaylıkla kontrol edilebilir.
Telefonda Sorgulama PTT şubesine gidilemediği durumlarda ve mobil uygulamanın kullanılamadığı durumlar PTT’ye ait olan 444 1 788 numaralı hattı arayarak tüm işlemler yapılabilir. Bunun için yetkili personel tarafından istenilen kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde iletilmesi gerekir. Ardından yetkili personelden hesap hareketlerinin kontrol edilmesi talep edilir.
E-Devlet Üzerinden SorgulamaE-devlet platformu üzerinden vatandaşlara birçok farklı hizmet sunuluyor. Bunlar arasında PTT aracılığı ile kişilerin adına herhangi bir ödemenin yapılıp yapılmadığı da yer alıyor. Özellikle devlet tarafından yapılan sosyal yardım ödemelerinin birçoğu vatandaşlara PTT aracılığı ile teslim ediliyor. PTT’nin en yoğun olduğu dönemler ise yapılan sosyal yardım ödemelerinin tarih aralığına göre değişiyor. PTT üzerinden maaşlarını alanlar genel olarak ay başlarında PTT şubelerinde yoğunluk oluşturur. Sosyal yardım ödemeleri alan vatandaşlar ise genel olarak her ayın on beşinden itibaren PTT şubelerinden ödemelerini alabiliyor.
PTT’den İsme Yatan Para Nasıl Çekilir?
PTT aracılığı ile isme yatırılan tutarın çekilmesi için kişilerin PTT şubelerine gitmesi ilk tercih edilecek yoldur. PTT şubelerine gidildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı verilerek ödemenin yatıp yatmadığı yetkili personel tarafından kontrol edilir ve daha sonra ödeme hak sahibine teslim edilir. Bunun yanı sıra PTT müşterisi olanlar ödemlerini PTTMatik aracılığı ile de çekebilir. Aynı zamanda PTT müşterisi olan kişiler, mobil uygulama üzerinden PTT hesaplarındaki paralarını farklı bir banka hesabına aktarabilir ve farklı bir ATM kullanarak da çekebilir.
İster PTT müşterisi olun ister olmayın, adınıza PTT aracılığı ile yatan ödemeleri en yakın PTT şubesine giderek çekebilirsiniz.

Yorum yapın