Lavabodaki sararma nasıl geçer?

Temizlik aşamasında özellikle mutfaklardaki lavabolarda oluşan sarı lekeler kalıcı hale gelebiliyor. Sürekli bulaşık yıkanması, yemek artıklarının lavaboya temas etmesi, çay ve kahve gibi artıkların lavaboya dökülmesi zaman içerisinde bu alanda lekelerin meydana gelmesine neden oluyor. Farklı malzemelerin kullanımı ile yapılan lavabolar ister mermer isterse de paslanmaz çelik olsun inatçı lekeler her malzeme üzerinde meydana geliyor.
Düzenli olarak temizlenmesi gereken lavabolar özellikle akşamları yenen yemekten sonra bulaşıkların da yıkanmasından sonra birçok kadın tarafından neredeyse her gün dezenfekte ediliyor. Ancak buna her kadının zaman ayırması mümkün değil. O nedenle birkaç gün ara ile yapılan temizliklerde kirlerin çıkması daha da zorlaşıyor. Ancak doğal ürünler kullanarak hazırlayacağınız bazı karışımlar hem işinizi kolaylaştıracak hem de kimyasal içerikli ürünlere artık tonlarda para harcamak zorunda kalmayacaksınız.
Karbonat ve Sirkenin GücüEvlerdeki temizlik aşamasında birçok kişi tarafından kullanılan karbonat ve sirke, lavabolardaki sararmış lekelerin giderilmesi için de tercih ediliyor. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler bir buçuk ya da iki litre kaynamış su, yarım su bardağı karbonat, bir su bardağı beyaz sirke ve bir limonun suyu. İlk olarak kaynar suyu bir miktar lavaboya dökün ve bu aşamada fırçalayarak üst kir tabakasını temizleyin. Daha sonra sirke, limon suyu ve karbonatı bir kapta karıştırın. Elde edilen kıvamı fırça yardımı ile lavaboya sürün ve ovalayarak kirlerin çıkmasını sağlayın. Tüm yüzeye bu karşımı yaydıktan sonra beş dakika bekleyin ve sıcak su dökerek lavaboyu temizleyin.
Mermer ve Granit Lavaboların TemizliğiKullanım sağlanılan lavabolar mermer ya da granit malzemelere sahipse bu kez bir limonun suyundan ve yarım çay bardağı sirkeden yardım alabilirsiniz. İlk olarak yine ortalama bir litre kadar su kaynatın ve içerisine limonun suyu ile sirkeyi ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı bir sprey şişesine doldurun. Lavabodaki lekelerin üzerine sirkeli karışımı püskürtün ve on dakika bekledikten sonra ovalayarak kirleri çıkartın. Kirlerin zorluk derecesine göre hazırlanan karışımdan bol miktarda kullanım sağlanabilir.
Limon ve Tuzla OvalayınMutfak lavabolarında olduğu gibi banyolardaki lavabolarda da sık sık sarı lekeler meydana gelebilir. Daha önce bahsettiğimiz tüm teknikler banyolardaki lavaboların temizliğinde de etkili olarak kullanılabilir. Bu kez limon ve tuz kullanarak sarı lekelerden nasıl kurtulacağımıza değineceğiz. İlk olarak sıcak suyun içerisine rendeleyeceğiniz bir sabunu ekleyin ve kıvamlı bir karışım elde edene kadar karıştırın. Krem kıvamına gelen bu karışım ile ilk olarak lavaboyu ovarak temizleyin. Durulama yapmadan önce yarım limonun içine tuz dökün ve lavaboyu bu karışım ile ovmaya başlayın. Son olarak durulama işlemini yapın ve lavabonuzun bembeyaz halinin tadını çıkartın.
Her Gün TemizleyinLavaboların sararmasının nedeni genellikle kireçli su akıntılarının olmasıdır. Özellikle banyolardaki lavabolardaki sarı lekelerin nedeni ve klozetlerdeki sarı lekelerin nedeni tamamen kireçli sudur. Mutfak ve banyodaki lavabolarda meydana gelen sarı lekelerin kolay temizlenebilmesi için ger gün düzenli olarak silinmesinde fayda olacaktır. Özellikle sıkılan limonların kabuklarının atılmadan önce içerisine bir miktar tuz eklenerek pratik bir şekilde lavaboların ovulması, bu sarı lekelerin oluşmasını engelleyecektir. Tuz tercihinde sofralarda kullanılan tuz tercih edilebileceği gibi kaya tuzu ya da limon tuzu kullanımı da tercih edilebilir.

Yorum yapın