Engelli maaşı neden kesilir? Sebepleri

Engelli maaşının kesilme nedenleri başlıca şunlardır:
1. Adres Değişikliği
Engelli maaşı, evde bakım hizmetlerinin bazı incelemeleri sonucunda verilen bir maaştır. Bu maaşın verilmeye devam edilebilmesi için evde bakım hizmetlerinin kişiyi evinde muayene etmesi gerekebilir. Kişi, adres değişikliği yaparsa ve uzun bir süre boyunca bunu yetkililere bildirmezse engelli maaşı bu süreç içerisinde kesilebilir.
2. Engelli Kişinin Vefat Etmesi
Bazı engelli bireyler, maaşlarını kendileri kullanamadıkları için bu bireylerin maaşlarını onlar için kullanma amacıyla aile üyeleri çekebilir. Engelli kişi vefat ederse ve bu durum saptanırsa engelli maaşı hemen kesilecek aile de bu maaştan artık faydalanamayacaktır. Buna ek olarak aile üyeleri, bir süre boyunca engelli kişinin vefat ettiğini saklarlarsa ve engelli maaşını almaya devam ederlerse aldıkları maaşı faizi ile ödemek zorunda kalabilirler.
2024 engelli evde bakım aylığı ne kadar?
Engelli emekli maaşı düşük mü olur?
3. Engellinin 18 Yaşını Doldurması
Engelli maaşı almakla ilgili belirlenen kurallar, 18 yaş altı ve 18 yaş üstü bireyler için değişir. Bu yüzden 18 yaşını dolduran engelli bireylerin maaşı kesilir. Bu bireylerin ya da mecburi ise aile üyelerinin tekrardan engelli maşı başvurusu yapmaları gerekir. Aksi taktirde engelli maaşı almaları mümkün olmayacaktır.
4. Türk Vatandaşlığına Sahip Olmamak
Bazı kişiler, çift vatandaşlığın kabul edilmediği durumlarda başka ülkelerin vatandaşlığına sahip olup Türk vatandaşlığından feragat edebilirler. Böyle bir durumda kişi, engelli maaşı alamaya yönelik en önemli şartlardan biri olan “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olma” şartını karşılamadığı için engelli maaşı alamaz.
5. Engelli Maaşının 12 Ay Boyunca Çekilmemesi
Engelli maaşı alan bireyler, hesaplarına yatan maaşları 12 ay boyunca çekmezlerse engelli maaşları kesilecektir. Bu durumun sebebi, böyle bir olayda engellinin hayatta olup olmamasının şüpheli olmasıdır.
6. Engellilik Durumunun Ortadan Kalkması
Bazı kişiler, iyileşebilecek sakatlıklar ve hastalıklar dolayısıyla bir süre için engelli maaşı alabilirler. Bu kişiler iyileşirse ve bu durum herhangi bir sağlık kuruluşu tarafından saptanırsa kişi artık engelli sayılmayacak ve dolayısıyla engelli maaşı kesilecektir.
7. Gelirin Artması
Engelli bireylerin gelirlerinin çok yüksek olması, engelli maaşına ihtiyaç duymadıklarını gösterir. Bu yüzden engelli bir bireyin gelirinin engelli maaşı şartlarında yer alan gelirden daha yüksek olması, engelli maaşının kesilmesine yol açabilir.
8. Engelli Bireyin İş Dolayısıyla Sigorta Girişinin Yapılması
Engelli maaşı, söz konusu olan engelli bireyin iş dolayısıyla sigorta girişinin gerçekleştirilmesi sonucunda kesilir. Bu durumun sebebi hem kişinin çalışabilmesinin engelli maaşı alacak kadar muhtaç olmadığını göstermesi hem de geliri arttığı için maddi açıdan yokluk çekmeyecek olmasıdır.
Engelli Maaşı Ne Kadar?Engelli maaşı tutarı, söz konusu olan engelli bireyin yaşı ve engel düzeyi gibi faktörlere bağlı olarak belirlenir. 18 yaşının altındaki engelli bireyler, engel oranları kaç olursa olsun 2.797 TL tutarında engelli maaş alırlar. 18 yaş üstü engelli bireylerde ise engel oranına göre alınacak maaşlar şu şekildedir:
%40 – %69 : 2.797 TL%70 ve üstü: 4.196 TL Engelli Maaşı Alan Kişi Çalışabilir Mi?Engelli maaşı alan kişinin çalışması ile ilgili bir yasak yoktur. Bu kişilerin de çalışması tamamen yasaldır. Ancak, kişi işe girdikten sonra sigorta girişi yapılacaktır. Sigorta girişi de kişinin engelli maaşının kesilmesine yol açacaktır.
Engelli Maaşı Alan Kredi Kartı Alabilir Mi?
Engelli maaşı alan kişi, kredi kartı ve kredi gibi banka ürünlerinden engelli olmayan vatandaşlarla aynı şekilde faydalanabilirler.

Yorum yapın