Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir?

Evde bakım maaşının kesilebileceği birçok durum vardır. Bu durumlar başlıca şunlardır:
Kişinin Artık Bakıma İhtiyaç DuymamasıKalça protez ameliyatı gibi bazı ameliyat çeşitleri sonucunda kişi, uzun süre boyunca bakıma ihtiyaç duyabilir. Ancak, doğru bir bakım doğrultusunda kişinin tekrardan bakıma ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirmesi söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda kişinin artık bakım maaşına ihtiyaç duymamasından dolayı evde bakım maaşı alması mümkün olmaz.
Kişinin Vefat EtmesiEvde bakım maaşı, yalnızca hasta olan kişiye değil onun bakımını üstlenen kişiye de verilebilen bir yardım parasıdır. Bu yüzden söz konusu olan hastanın vefat etmesi sonucunda hastaya bakan kişi de maaşı almaya devam edemez çünkü ortada bir bakım durumu kalmamıştır.
Usulsüzlük SaptanmasıEvde bakım parası alan hem hasta hem de bakıcı bazı dönemlerde evde sağlık hizmetleri ile birebir görüşmek zorunda kalırlar. Bu görüşmeler çoğunlukla hasta ya da bakıcısı talebi doğrultusunda olsa da uzun süre boyunca görüşme söz konusu olmazsa evde sağlık hizmetleri çalışanları tarafından da gerçekleşebilir. Evde sağlık hizmeti çalışanlarının bunu yapmasının sebebi, hastanın genel sağlık durumunu öğrenmektir. Bu duruma yol açan ana etken hastanın güvenliğini sağlayabilmek olsa da bir diğer etken de usulsüzlükleri saptamaktır. Yani, evde sağlık hizmetleri gerçekten kişinin sağ olup olmadığını ve bakıma ihtiyaç duyup duymadığını saptar. Buna ek olarak bakım maaşı alan bakıcı kişinin de hastaya yeterince bakmaması ya da hastaya yönelik suç işlemesi sonucunda evde bakım maaşı kesilir.
Hane Gelirinin YükselmesiEvde bakım maaşı, hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan hastalara ve onlara bakan yakınlarına verilen bir maaştır. Bu maaş, muhtaçlık sınırı üstünde geliri olan aile bireylerine verilemez. Bu yüzden hastaya bakan kişi bir işte çalışmaya başlarsa ya da belgelenmiş bir pasif gelir elde ederse evde bakım maaşı kesilecektir. Evde bakım maaşı, hane gelirinin tekrardan muhtaçlık sınırı altına düşmesiyle beraber yine verilebilir.
Evde Sağlık Hizmetleri ile GörüşmemekEvde sağlık hizmetleri, evde bakım gören hastalar ile yakından ilgilenir. Bu hastalar bir nevi evde sağlık hizmetleri çalışanları tarafından hem korunurlar hem de bu hizmete ihtiyaç duyup duymadıkları ile ilgili kontrol edilirler. Bu yüzden hastanın ya da hastaya bakan kişinin evde sağlık hizmetleri ile uzun süre görüşmemesi, durumun şüpheli hale gelmesine ve maaşın kısa süreli ya da kalıcı olarak kesilmesine yol açar.
Şehir Değişikliği YapmakEvde bakım hizmetleri konusunda, ikametgâh adresi oldukça önemli bir faktördür. Bakıma ihtiyaç duyan hastanın bakıcısı ile beraber şehir değiştirmesi, kısa bir süre için sistemde karışıklık yaşanmasına ve maaş alamamasına yol açabilir.
Evi Arabası Olan Evde Bakım Parası Alabilir Mi?Yalnızca oturduğu eve sahip olan ve hane geliri muhtaçlık sınırı altında olan engelli bir birey, evde bakım parası alabilir. Ancak, evini kiraya vermiş olan ya da araçlara sahip olan bir engelli bireyin evde bakım parası alması mümkün değildir.
Evde Bakım Parası Müracaat Sonrasında Toplu Para Alınıyor Mu?Evde bakım parası müracaat sonrasında toplu para almak mümkündür. Ancak, bu para başvuru tarihi itibariyle verilecek olan maaş tutarına eşittir. Yani, kişinin engelli olduğu ama evde bakım maaşına başvurmadığı zamanların maaşı alınamaz.

Yorum yapın