Başkent’te muhteşem görüntüler: Süt kuzuları annelerine kavuşuyor!

Başkent’te sabahın erken saatlerinde meraya gitmeden önce süt kuzuları ve annelerinin buluşması yürekleri ısıtıyor.
Anneleriyle buluşturmak için besiciler tarafından ağıllarından çıkarılan henüz sütten kesilmeyen kuzular, annelerinden ayrı tutulsa da kokusu ve sesi sayesinde yüzlerce koyun arasından onları bulmayı başarıyor. Bu görüntüler, doğal güzelliklerinin yanı sıra anne sevgisinin ve doğanın mucizesini de gözler önüne seriyor. Annelerinden ayrı kalan kuzuların, annelerini bu kadar kolay bulabilmeleri izleyenleri şaşırtıyor ve hayran bırakıyor.
“TOPLAMDA 220 KOYUN YAVRULAYACAK”Sabahları koyunların merada yayıldıklarını ve akşam döndüklerinde de tekrar kuzuları emzirdiklerini belirten besicilik yapan Haşim Özçelik, “Bizimkiler kuzulayalı şu an 15-20 gün oldu. Şu an 80 kuzu yavruladı. Gerisi de bu ay içinde kuzular. Toplamda 220 koyun kuzulayacak. Bunları işte dişilerini damızlık olarak bırakıyoruz, erkeklerini de satıyoruz” ifadelerinde bulundu.
“HERŞEY MERAYA BAĞLI”Köyde 15 ailenin geçimini hayvancılıktan sağladığını ve 3 bin ile 4 bin arası koyun olduğunu aktaran Özçelik, “Koyun, ilk yeri meradır. Bizim burada mera az olsa da yani idare ediyoruz. Şimdi koyunculuk merakın varsa koyunculuk da iyi para da var. Yani mera olduğu zaman fazla yem harcamazsın. Her şey meraya bağlı. Koyunun parası da iyidir, sevgisi de var. İyi bir iş gençlerimize tavsiye ederim” şeklinde konuştu. Baba mesleğini devam ettirdiğini aktaran Özçelik, çocuklarının da besiciliği sevdiğini ve gelecek nesillere hayvancılığı aktaracaklarını söyledi.
“BIRAKMAK İSTEDİM AMA BIRAKAMADIM”Çocukluğundan beri koyun ve kuzuların arasında olduğunu belirten Özçelik, “Bu işi birkaç sefer bırakmak istedim ama bırakamadım. Ankara’ya taşındım sonra geri geldim, yeniden başladım. Bende koyuna karşı bir sevgi var, bırakamıyorum. Evimin önünde koyun olmadığı zaman başım ağrır” dedi.

Yorum yapın