Kasık çekmesi için hangi doktora gidilir?

Kasık çekmesi için hangi doktora gitmeniz gerektiği, sorunun altında yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Bu problem ile ilgilenen doktorlar genellikle jinekologlar, genel cerrahi uzmanları, üroloji uzmanları ve fizik tedavi uzmanlarıdır. Bu yüzden güvenilir bir sağlık kuruluşuna başvurarak duruma göre doğru doktora yönlendirilebilirsiniz.
Kasık Çekmesi Nedir?Kasık çekmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir durumdur. Kasık çekmesi, bazı sağlık problemlerinin belirtisi ya da hamilelik gibi dönemlerde yaşanan normal bir durum olabilir. Kasık çekmesi yaşandığı zaman kasık bölgesi ya da iç uyluk bölgesi olarak adlandırılan bölgede çok rahatsız edici bir his meydana gelebilir. Bu his, kişinin çok rahatsız olmasına ve bazı aktiviteleri yapamamasına yol açabilir.
Kasık Çekmesi Neden Olur?Kasık çekmesinin nedeni, duruma göre değişkenlik gösterebilir. Kasık çekmesi genellikle fıtıklar, zorlanmalar ve hamilelik nedeniyle meydana gelir. Ancak, nadiren tümörlerden ve kasık dışındaki bölgelerdeki sağlık problemlerinden dolayı da meydana gelebilir. Kasık çekmesinin tam nedenini algılamak için uzman bir doktora danışmanız gerekir.
Kadınlarda Kasık Çekmesi Neden Olur?Kadınlarda kasık çekmesinin en çok görülen nedenleri üreme sistemi ile ilgili olağan olan ya da olmayan durumlardır. Örnek olarak hamilelik döneminde kasık çekmesi hem bölgede meydana gelen zorlanmadan dolayı görülebilir hem de yaşanan kasılmalar bazen kişi tarafından kasık çekmesi olarak algılanabilir. Buna ek olarak idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de kasık çekmesine yol açabilir. Sporcu kadınlarda yanlış yapılan hareketler de iç uyluk bölgesinde zorlanmaya ve dolayısıyla kasık çekmesine yol açabilir.
Kasık Çekmesine Ne İyi Gelir?Kasık çekmesine iyi gelecek şeyleri doktorunuz tarafından öğrenmeniz gerekir çünkü bu probleme iyi gelecek şey, problemin altında yatan nedene göre değişkenlik gösterir. Ancak, genel olarak kasık çekmesine iyi gelecek öneriler şunlardır:
Sıcak ya da Soğuk Uygulama YapınKasık çekmesi problemi sıcak ya da soğuk uygulama ile hafifletilebilir. Kasık çekmesinin altında yatan neden inflamatuar bir hastalıksa soğuk uygulama, inflamatuar olmayan fıtık gibi bir nedne ise sıcak uygulama rahatsızlık hissini hafifletecektir. Ancak, şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerine sahipseniz sıcak uygulamadan kaçınmanız gerekir.
Kas Gevşetici ve Ağrı Kesici İlaçlar KullanabilirsinizKasık çekmesi, çoğunlukla kaslarda meydana gelen bazı olaylardan dolayı ortaya çıkar. Bu yüzden kasık çekmesi hissini kas gevşetici ve ağrı kesici özelliğe sahip olan ilaçlarla hafifletebilirsiniz. Ancak, ilaç seçimi konusunda kendi kafanıza göre hareket etmemeniz ve doktorunuzdan onay almanız gerekir.
Hamilelikten Kaynaklanan Kasık Çekmesi İçin Hamile Korsesi KullanınKasık ağrısı durumlarında en çok görülen sebeplerden biri de hamileliktir. Hamilelik döneminde rahim bölgesi ve dolayısıyla yakınında bulunan iç uyluk bölgesindeki zorlanmalar kasık çekmesine yol açabilir. Buna ek olarak rahimde meydana gelen kasılmalar da kişi tarafından kasık çekmesi olarak algılanabilir. Zorlanmalardan dolayı meydana gelen kasık çekmesi için hamile korsesi kullanmak, kişinin anatomik açıdan daha dengeli ve rahat olmasını sağlar. Ancak, kasılmalardan dolayı meydana gelen kasık çekmesi ya da ağrısı için yapabileceğiniz bir şey bulunmaz.
Dinleninİlerlememiş fıtıklarda dinlenme, çoğunlukla uzun süreli tedavi etkisi sağlar. Bu yüzden kasık çekmesi durumu da fıtık problemlerinden kaynaklanıyorsa uzun süreli ve doğru dinlenme ile ortadan kaldırılabilir.

Yorum yapın