Apple’dan yeni AI görüntü oluşturma aracı geldi! İşte MGIE’nin bazı özellikleri

Apple’ın yeni bir görüntü işleme yapay zeka modeli kısa süre önce piyasaya sürüldü, ancak bu nihai üründen çok uzak. Aracın adı, Model Kılavuzlu Görüntü Düzenleme anlamına gelen MGIE’dir. Yeni uygulama github’da mevcuttur ve ayrıca kullanım talimatlarını içeren bir PDF de bulunmaktadır.
Model, görselleri değiştirmek, oluşturmak ve düzenlemek için metindeki talimatları kabul eder. Parlaklığı arttırma, beyaz dengesini değiştirme gibi basit işlemleri yapabilmektedir. Ayrıca bir pizzanın fotoğrafını çekip sebze sosları ekleyerek daha sağlıklı hale getirmek gibi içerikler de oluşturabiliyor.
Ayrıca fotoğrafın kenarlarını otomatik olarak doldurarak fotoğrafı kırpabilir veya yeniden boyutlandırabilir. İnsanların fotoğraflarındaki saçları değiştirebilir, gözleri, kıyafetleri değiştirebilir ve nesneleri kaldırabilir.
Apple MGIE’nin bazı özellikleri ve yetenekleri şunlardır:
Talimat tabanlı ifadesel işleme:  MGIE, işleme sürecini etkili bir şekilde yönlendiren kısa ve net talimatlar üretebilir. Bu yalnızca düzenlemelerin kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel kullanıcı deneyimini de geliştirir.Photoshop tarzı değişiklik:  MGIE, kırpma, yeniden boyutlandırma, döndürme, çevirme ve filtre ekleme gibi yaygın Photoshop tarzı düzenlemeleri gerçekleştirebilir. Model ayrıca arka planı değiştirme, nesneleri ekleme veya kaldırma ve görüntüleri karıştırma gibi daha gelişmiş düzenlemeleri de uygulayabilir.Genel fotoğraf optimizasyonu:  MGIE, bir fotoğrafın parlaklık, kontrast, keskinlik ve renk dengesi gibi genel kalitesini optimize edebilir. Modele ayrıca eskiz, boyama ve animasyon gibi sanatsal efektler de uygulanabiliyor.Yerel işleme:  MGIE, bir görüntüdeki yüzler, gözler, saçlar, giysiler ve aksesuarlar gibi belirli alanları veya nesneleri işleyebilir. Model ayrıca bu bölgelerin veya nesnelerin şekil, boyut, renk, doku ve stil gibi özelliklerini de değiştirebilir.MGIE, Apple’ın yapay zekaya yaptığı ilk adımdır ve rekabetin çok gerisinde olduğunun en büyük kanıtıdır. Uygulamanın mevcut haliyle şirketin herhangi bir cihazında doğrudan görülmesi mümkün değil. Ancak şirketin gelecekteki telefonları, tabletleri ve PC’leri için neler planladığını gösteriyor.
Kaynak: İnternet Haber Merkezi

Yorum yapın