Türk astronot Alper Gezeravcı, dünyaya dönüyor

Aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Axiom 3 ekibi, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı.
Yolculuk süresince mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün birden fazla yörünge alçaltma manevrası gerçekleştirmesi ve yaklaşık 48 saat sonra Florida kıyısı açıklarında Dünya’ya ulaşması öngörülüyor.
“Onur ve mutluluk duyuyorum”Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmadan önce yaptığı son konuşmasını yapan Alper Gezeravcı, şunları söyledi:
“Gurur duyduğumuz tarihimizin devamı niteliğinde adım attığımız yeni Türkiye yüzyılında icra ettiğimiz Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmiş olmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum. Bu görevin, geleceğimizin teminatı sevgili gençlerimiz için ilham verici bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu bir hikayenin başlangıç noktasıydı, bir yere varış noktası değil. Bundan sonraki yolumuz Türk milletimize hayırlı uğurlu olsun.”13 bilimsel deney yaptıGezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Ax-3 mürettebatını Space X’in Crew Dragon uzay aracıyla UUİ’ye taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi 19 Ocak günü saat 00:49’da NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Fırlatma Kompleksi 39A’dan havalanmıştı. Gezeravcı, Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt’tan oluşan dört kişilik mürettebat 20 Ocak’ta UUİ’ye ulaştı. Gezeravcı, 7 astronota ev sahipliği yapan UUİ’de 13 bilimsel deney gerçekleştirdi.
Başlangıçta 3 Şubat’ta dönmeleri planlanan mürettebatın UUİ’den ayrılışı olumsuz hava koşulları nedeniyle üç kez ertelenmişti.
Axiom Space, Dragon kapsülünün UUİ’den ayrılışı için bir canlı yayın başlattı. Yayın, Anadolu Ajansı (AA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) sosyal medya hesaplarından simültane çeviri ile canlı olarak takip edilebilecek.

Yorum yapın