Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Şuan 34 gözaltı var, 5 savcı görevlendirildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Çağlayan Adliyesi önündeki güvenlik noktasına yönelik saldırı sonrası Çağlayan Adliyesi’ne geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ile görüşen Tunç daha sonra bir açıklama yaptı. 
Olayla ilgili 34 gözaltı olduğunu söyleyen Tunç, “Soruşturmada bir başsavcı vekilimiz ve beş Cumhuriyet savcımız görevlendirildi” dedi. Tunç, teröristlerle ilgili de “Etkisiz hale getirilen erkek terörist 2004 yılında silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza alan birisi ve 15 yıl cezaevinde cezası infaz edilmiş olan birisi. 15 yıl cezasını terör örgütü üyeliğinden çektikten sonra cezası biten biri. Kadın terörist de yine terör örgütü üyeliğinden davası Yargıtay’da devam eden birisi. O dosya bakımından dört yıl 2 ay cezaevinde tutuklu kalan birisi” bilgisini verdi. 
Tunç açıklamasında şunları söyledi: 
BİR VATANDAŞIMIZ VEFAT ETTİ ÜÇ POLİSİMİZ YARALIBugün saat 11.32 sıralarında İstanbul Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na bir saldırı girişiminde bulunuldu. Bir terör saldırısı girişimi oldu. Öncelikle ben hain terör saldırısını gerçekleştiren teröristleri lanetliyorum. Adliye çalışanlarımıza yargı camiamıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Adalet Sarayı’nın C kapısından önce D kapısından girmek isteyen iki terörist, orada polislerin GBT kontrolü sırasında tabii terörist oldukları anlaşılınca polislerden kaçmak istiyorlar. D kapısından kaçarak bu bulunduğumuz noktadaki C kapısına geliyorlar ve C kapısında polis güvenlik noktasındaki polislerimizle girilen çatışma neticesinde iki terörist etkisiz hale getiriliyor ve tabii o çatışma sırasında dört vatandaşımız da yaralanıyor. Vatandaşlarımızdan birisi hastaneye kaldırılmıştı hastanede vefat etti. Polislerimiz, üç polisimiz bu çatışmada yaralanıyor. Yaralı polislerimiz ve vatan yaralı olan vatandaşlarımızın durumları iyi, hastanelerde tedavi altına alınmış durumdalar. Ben buradan yaralı polislerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. 
BİR BAŞSAVCI VEKİLİ VE BEŞ CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİBurada kahraman polisimiz gerçekten güvenlikte bekleyen adliye kapısında bekleyen güvenlik güçlerimizin özellikle kararlı bir şekilde ve dikkatli davranmasıyla hain bir terör saldırısı, bir faciaya neden olmadan önlenmiş oluyor. Ben buradan polislerimizi, güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum sağ olsunlar. Daha önce de Çağlayan’da biliyorsunuz bir terör girişimi olmuştu. Şehit savcımız Selim Kiraz odasında şehit edilmişti, bu adliyede olmuştu ve bugün de belki aynı hain emellerini gerçekleştirmek isteyen hain teröristler kapıdan girmek isterken kahraman polisimiz tarafından etkisiz hale getirildiler. Terörün her türlüsüyle mücadele etmeye, kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Ben bir kez daha milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İstanbul Çağlayan’daki Adalet Sarayı çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Bütün yargı camiamıza, adalet camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımız da olayı yakından takip ediyorlar, takip ettiler. Onlar da geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Şu anda acil soruşturma tüm detaylarıyla beraber devam ediyor. Soruşturmada bir başsavcı vekilimiz ve beş Cumhuriyet savcımız görevlendirildi. Çeşitli gözaltılar var bu gözaltılar çerçevesi içerisinde adli soruşturma sürmeye devam edecek. Şu anda 34 gözaltı var tüm detaylarıyla soruşturma beş Cumhuriyet savcımız ve bir başsavcı vekilimizin koordinasyonunda devam ediyor.”
Gazetecilerin yaralılar hakkında sorusu üzerine de Adalet Bakanı Yılmaz Tunç şunları söyledi:
“Üç polisimiz yaralandı durumları iyi. Hastanede tedavi ediliyorlar. Dört vatandaşımız yaralanmıştı vatandaşlarımızdan biri hastanede vefat etti. Diğer üç vatandaşımızın hastanede sağlık durumları iyi. Hayati tehlikeleri yok. Bir vatandaşımız, bir kadın vatandaşımız  hayatını kaybetti Allah’tan rahmet diliyorum yakınlarına da bir kez daha başsağlığı diliyorum. 
Tunç gazetecilerin ‘Çanta vardı bomba olduğu söylendi’ ifadeleri üzerine de “Tüm bunlar, tüm teröristlerin üzerinde yakalananlar, tüm detaylarıyla hepsi adli soruşturma kapsamında hepsi incelenecek” dedi.
“15 YIL TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİNDEN CEZAEVİNDE CEZASINI ÇEKMİŞ BİR TERÖRİST”Gazetecilerin “Savcı Selim Kiraz suikastında Yayla soyadıyla çatışmada öldürülen teröristin soyadıyla aynı bağı var mı” sorusuna ise Tunç şunları söyledi:
“Bağı tespit edilemedi değerli arkadaşlar bu iki teröristle ilgili. Emniyetimizin de yaptığı çalışmalar ve adliyede de bunların  kaydıyla ilgili çalışmalar hepsi titizlikle sürdürülüyor. Bahsettiğiniz  terörist, etkisiz hale getirilen erkek terörist 2004 yılında silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza alan birisi ve 15 yıl cezaevinde cezası infaz edilmiş olan birisi. 15 yıl cezasını terör örgütü üyeliğinden çektikten sonra cezası biten biri. Kadın terörist de yine terör örgütü üyeliğinden davası Yargıtay’da devam eden birisi. O dosya bakımından dört yıl 2 ay cezaevinde tutuklu kalan birisi. Ablasının ya da kardeşinin de bugün itibarıyla aynı terör örgütü üyeliğinden ağır ceza mahkemesinde yani bu adliyede 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması söz konusuydu. Bu belki o hain emellerine ulaşmak için kapıdan girebilselerdi belki orada daha büyük bir terör eylemine girişmiş olabileceklerdi. Tüm bunlar önlenmiş oldu. Ben kahraman polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Burada çok dikkatli davranarak hem burada büyük bir terör eylemini önlemiş oldular. Tabii yaralanmaları pahasına bunu yaptılar. Kendilerine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Milletimize, yargı camiamıza geçmiş olsun. Tüm bunlar adli soruşturma çerçevesi içerisinde değerlendirecek hususlar. Öncesi, sonrası, önceye yönelik kamera kayıtları, bu teröristlerin önceki durumları, nerelerde, kimlerle irtibatlı oldukları, tüm bunlar adli soruşturma kapsamında incelenecek, araştırılacak hususlardır. Bunlarla irtibatlı olanlar irtibatlı olduğu düşünülenlerle ilgili 34 gözaltı var şu an itibarıyla. Tüm adli soruşturma kapsamında bunlarla irtibatlı olan ve bu terör eyleminde rolü olan kişiler elbette ki ortaya acil soruşturma neticesinde çıkarılacak.”“Emrah Yayla’nın Anayasa Mahkemesi tarafından serbest bırakılmasıyla ilgili bir yorumunuz var mı” sorusuna  ise Tunç “Serbest bırakılma değil. SEGBİS (Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi) ilgili bir hak ihlali başvurusunda bulunmuş. 2020 SEGBİS’le ifadesinin alınmasından dolayı Anayasa Mahkemesi’nde bir ihlal kararı söz konusu olmuş” yanıtını verdi.

Yorum yapın