Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: Mısır’la ilişkilerinin normalleşmesi büyük ölçüde tamam

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan dış politikaya ilişkin gündemi değerlendirdi
Mısır’la ilişkilerinin normalleşmesi büyük ölçüde tamam
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katıldığı bir TV programında dış politikaya ilişkin gündemi değerlendirdi. Mısırla ilişkilerin normalleşme sürecinin büyük ölçüde tamamlandığını aktaran Fidan, ABD’nin parasını aldığı ve üretici ortak olan Türkiye’yi programdan çıkardığı F-35 hakkında ise özellikle maddi zararın tazmini konusunda ilgili makamların çalıştığını belirti. 
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katıldığı bir TV programında dış politikaya ilişkin gündemi değerlendirdi. Fidan, ABD ilgili F-16 ve F-35 meseleleri, ABD’nin Yunanistan’a vereceği F-35’ler, İsveç’in NATO üyeliği süreci, AB ile ilişkileri, Suriye’de bulunan terör grupları, tahıl koridoru, Gazze’deki soykırım, Türkiye-Mısır ilişkileri, Balkanlar konuları hakkında açıklamalar yaptı. Mısırla ilişkilerin normalleşme sürecinin büyük ölçüde tamamlandığını aktaran Fidan, ABD’nin parasını aldığı ve üretici ortak olan Türkiye’yi programdan çıkardığı F-35 savaş uçakları hakkında özellikle maddi zararın tazmini konusunda ilgili makamların çalıştığını belirti. 
“MADDİ ZARARIN TAZMİNİ İÇİN İLGİLİ MAKAMLARIMIZ YOĞUN ÇALIŞMALARI VAR”ABD’nin Yunanistana F-35 savaş uçakları vermesinin Ege’de Türkiye ile Yunanistan ilişkilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin soruya Fidan, Türkiye’nin F-35 konusunda sadece müşteri değil, aynı zamanda üretici ortaklardan biri de olduğuna dikkat çekti. Fidan, “F-35 ile ilgili problemin, Türkiye’nin programdan çıkarılması, burada Türkiye’nin maddi kaybının yanı sıra ortaya koyduğu kapasite açısından da bir zarar söz konusu. Şimdi bunu elimine etmek için çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle maddi zararın tazmini açısından ilgili makamlarımızın ciddi yoğun çalışmaları var” ifadelerini kullandı.
Yunanistan’ın NATO üyesi olduğu için ABD’nin F-35 vereceği ülkeler listesinde olduğunu belirten Fidan, “Burada 2030’dan sonra F-35’lerin teslimi öngörülüyor. O zamana kadar ne olur, dengeler nasıl değişir, bunu takip edeceğiz” diye konuştu.
MISIR’LA NORMALLEŞME SÜRECİ BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI Programda Türkiye- Mısır ilişkilerini de değerlendiren Fidan, iki ülkenin tarihi bağlarının olduğunu, Mısırla ilişkilerin normalleşmesi sürecinin büyük ölçüde tamamlandığını aktararak, Türkiye ve Mısır’ın bunun faydasını gördüğünü belirtti. Bölge güvenliği ve ticari açıdan iki ülke ilişkisinin önemli olduğunu ifade eden Fidan, “Mısır’da çok sayıda Türk yatırımcısı var ve bu yatırımları biz artırmak istiyoruz. Mısır bizim için kardeş ve dost ülke, imkanların olduğu bir ülke. Türk yatırımcıları da Mısır’daki ortamı kendileri için fevkalade uygun görüyorlar. Oraya gittiğimde de Türk iş adamlarıyla uzun bir toplantı yaptım, hepsini uzun uzun dinledim. Bu yatırımların daha da artması için kolaylaştırıcı bazı tedbirlerin geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.
MISIR’IN BELLİ TEKNOLOJİLERİ ALMASI İÇİN İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ ÖNEMLİ Mısır’ın bölgesel güvenlik açısından, özellikle Filistin meselesi açısından da Mısır ile ilişkilerin önemine değinen Fidan, “Mısır’ın belli destekleri belli teknolojileri alması için ilişkilerin normalleşmesi önemli. Özellikle insansız hava araçları ve diğer teknolojileri Türkiye’nin sağlaması konusunda bir mutabakatımız da var. Afrika’daki işbirliğimiz de önemli, başta Libya olmak üzere. Mısırla ilişkileri normalleştirdikçe özellikle Libya’daki politikalarda da ciddi olumlu yansımaları oldu” şeklinde konuştu. 

Yorum yapın