Vitamin deposu “kivi” çok hastalığa deva

Allah’ın (C.C.) insanoğluna bahşettiği helal gıdalardan olan kivi, vücudumuz için birçok fayda barındırıyor. Kıs mevsiminin çokça tüketilen helal meyvesi kivi artan gribal ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösteriyor. Uzmanlar C vitamini yönünden zengin olan kivinin kış mevsiminde bolca tüketilmesini tavsiye ediyor.
Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, kivinin gribal enfeksiyonlara iyi geldiği ortaya çıkarken kivi tüketenlerin uzun süre hastalığa yakalanmadığını tespit edildi. Uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocuklar olmak üzere herkesin yiyebileceği kivinin günde en az 2 tane tüketmesini öneriyor.
KİVİ KANSERE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR
İnsanoğlu eğer sünnete uygun helal gıda yerse kanser dahil birçok hastalıktan kendisini korur. Uzmanlar C yanı sıra A ve E vitaminlerinin de bulunduğu kivinin pek çok faydası yanında antioksidan özelliğiyle kanser türlerinin geciktirilmesi ve kansere yakalanma riskini de azalttığını söylüyor. Lifli bir yapısı olan kivinin kabızlığa da faydası var. Bunun yanında tansiyon ve kolesterol düşürücü, grip, nezle hastalığına da faydalı.  

Yorum yapın