Ücretli öğretmenler mahkemeye başvurdu

Eğitim alanında sorunlar devam ederken, MEB var olan öğretmen açığını ise ücretli öğretmenler ile kapatmaya çalışıyor. Ücretli öğretmenler ise hem eksik sigorta primleri hem de asgari ücretin altında maaşlar ile mağdur olurken Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği ücretli öğretmenlerin geriye dönük eksik sigorta primlerinin iadesi için dava açtığını duyurdu.
“KENDİLERİNE BİÇİLEN DEĞER MEZARDA EMEKLİLİK OLDU”Daha önce kazanılmış prim davalarından yola çıktıklarını ifade eden Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği Genel Başkanı Levent Atasoy, emsal kararlar üzerinden dava açtıklarını belirterek, “İnşallah mağduriyetlerin giderilmesi adına bu önemli bir adım olur. Ücretli öğretmenlerin sorunları o kadar çok ki EYT bile bu arkadaşlarımıza uğramadı. Yarım yatan, eksik yatan primlerinden ötürü arkadaşlarımız emekli dahi olamadılar. Uzun süre hizmet eden arkadaşlarımız ise bu konu da oldukça mağdur. Bu arkadaşlarımız için tek çözüm atamalarının yapılarak bunca emeklerinden ötürü kendilerini ödüllendirmekken kendilerine biçilen değer mezarda emeklilik oldu. Bu bir kul hakkıdır” dedi.
“HUKUK SÜRECİNİ BİR BAŞLANGIÇ YOL HARİTASI YAPTIK”Önceki MEB Bakanları gibi yeni Bakan’ın da ücretli öğretmenler ile ilgili somut bir adım atmadığını belirten Atasoy, emektar ücretli öğretmenlerin atamalarının yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Dernek olarak onca görüşme ve dosyalar sunduk. Çözüm yolları üzerine çalışmalar yaptık. Bizimle ilgili hiç bir adım atılmadı. Öğretmenlik meslek onuru yerlerde. Bir öğretmen hâlâ asgarî ücret altında, eksik sigorta primi ve statü olmadan çalıştırılıyor. Bu ne insanlık onuruna ne de öğretmenlik meslek onuruna yakışmıyor. Biz dernek olarak buna itiraz ettik ve bu hukuk sürecini bir başlangıç olarak kendimize yol haritası yaptık” ifadelerini kullandı.
“ATAMA DAVALARINI DA AÇACAĞIZ”Uygulanan sistem ile devletin iş hukukunu çiğnediğine dikkat çeken Atasoy, tam zamanlı bir işte kısmi ücretli çalışanlar olarak çalıştırıldıklarının altını çizerek, “Bunun üzerinden atama davalarımızı da açacağız. Bu suçtur. Belli bir meslek erbabını siz asgarî ücret altında zaten çalıştıramazsınız. Bu anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı. Biz bu yapılan hukuk dışı her uygulama için somut adımlarımızı atacağız. Burada Milli Eğitim Bakanlığı’na ve devlet büyüklerine sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an evvel dönün. Emektar hocalarımızı atayın. Ücretli öğretmenlik uygulamasını kaldırın” diye konuştu.

Yorum yapın