Halil Umut Meler’e yumruk atan Faruk Koca: Attığım yumruğun bedelini ödedim

MKE Ankaragücü’nün eski başkanı Faruk Koca, Süper Lig’de oynanan Ankaragücü- Rizespor maçının bitiş düdüğüyle sahaya inmiş ve karşılaşmanın hakemi Halil Umut Meler’e yumruk atmıştı. Koca, yaşanan olaydan sonra ilk kez röportaj verdi.
Koca, adli süreç devam ettiği için detaya girmek istemediğini belirtirken “Ülke futbolunun geldiği durumla ilgili olumsuzluklar peş peşe gelince biz de insanız, beşeriz, bazen zayıf düşebiliyoruz, böyle tepki verebiliyoruz. Haksızlığa tepki vermek insani bir şey ama tepkinin biçimi yanlış olabilir. O anlamda biçim konusunda öz eleştirimizi yaptık.” ifadelerini kullandı.
“BU OLAYLAR DURUP DURURKEN OLMUYOR”Süreçten ders çıkarılarak adımların doğru atılması gerektiğini ifade eden Koca, “Herkesin sorumluluğu var. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, spor kulüpleri, spor kamuoyu, basın, futbolun paydaşları, meseleyi bütün boyutlarıyla düşünmelidir. Bu olaylar durup dururken olmuyor. Her hafta maçlardan sonra hakemlerle ilgili değerlendirmeler, eleştiriler yapılıyor. Bu eleştirilerin kanıksanmaması lazım çünkü kanıksandığında olayların çözümü noktasında sorunlar yaşanıyor.” diye konuştu.
“TARAFTAR ARTIK MAÇA GİTMEK İSTEMİYOR”Faruk Koca, Türkiye’de futbolun uzun süre bu şekilde yaşamasının mümkün olmadığını söyledi.
Eski Ankaragücü başkanı, stadyumlara giden  taraftar sayısının giderek azaldığına dikkati çekerken , “Türkiye’de futbolun bu şekilde, bu kodlarla veya bu kurallarla uzun süre yaşaması mümkün değil. Taraftar artık maça gitmek istemiyor. Bu hepimizin sorumluluğudur, başta da federasyon ki bunun nedenleri konusunda konuşması gerekir. Bu olay, sorunların masaya yatırılıp, çözüm noktasında katkı sağlarsa bir anlam ifade eder.” sözlerini sarf etti.
“BİZ ZATEN BİREYSEL YAPTIĞIMIZ EYLEMDEN DOLAYI BUNUN BEDELİNİ ÖDEDİK”Faruk Koca, “16 gün cezaevinde kaldım. Adli süreç devam ediyor. Keşke olmasaydı. Toplum olarak maalesef eleştiri ve uyarılardan ziyade olaylar, büyük boyutlu eyleme dönüştükten sonra dikkatimizi çekiyor. Bunun sıkıntısını yaşamış biri olarak, bu olay, sonraki süreçte iyi adımların atılmasına sebep olursa biz de teselli oluruz.” dedi.
Türkiye’de futbolun marka değerinin azaldığına dikkat çeken Koca, “Bunda başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, futbol kulüpleri ve başkanları bizler de dahil, futbolcular, menajerler, hocalar, herkes bu işin suçlusudur.” değerlendirmelerinde bulundu.
“DEMORALİZE KİTLENİN NE YAPACAĞI BELLİ OLMAZ”Eski Ankaragücü başkanı Faruk Koca, MKE Ankaragücü Kulübündeki başkanlık görevine dair konuştu. Koca “Ben bir kulübün başkanlığını yapmadım, ben bir sosyal sorumluluk projesinin başındaydım.” dedi.
“BİZLER 30 MİLYONLUK BİR KİTLEYİ YÖNETİYORUZ””Türkiye’de futbol kulüplerinin başkanları, siyasi partilerden sonra en büyük kitleyi yöneten kişilerdir. Bizler 30 milyonluk bir kitleyi yönetiyoruz. Türkiye’nin en varlıklı, en kültürlü insanlarından en varoş, en kenardaki insanın tek arenada buluştuğu bir zemin burası. Sorumluluğu çok büyük. Bu 30 milyon kitleyi yöneten kurumların çok ciddi kurallarının olması ve prensiplerden de ödün verilmemesi gerekir. Yoksa bu kitleyi demoralize edersiniz.
Demoralize kitlenin de sosyal olaylarda ne yapacağı belli olmaz. Her maçta maalesef kulüpler ciddi cezalar alıyor. Kitle maça giderek, deşarj olmak istiyor. Kötü tezahüratı kimse istemez ama 20 bin kişiyi de kontrol edemezsiniz. Empatiyle bakılıp değerlendirilmesi gerekiyor. Bu anlamda fiziki müdahalenin haricinde maçlarda bireysel hiçbir şeyin yasaklanmaması gerekir. Ancak her hafta MKE Ankaragücü ceza alıyor. Kontrol veya müdahale edemediğiniz kitlelerin sıkıntısını kulüpler yaşıyor. MKE Ankaragücü geçen yıl kötü tezahürat ve merdiven boşlukları gerekçeleriyle 8 milyon 700 bin lira ceza aldı. Bu olacak iş değil, zaten gelir yok.”
“YANLIŞ BİR MEKANİZMANIN ÜZERİNDE OTURUYORUZ”Türkiye’de futbolun çok büyük sorunlarının bulunduğunu anlatan Faruk Koca, “Problemlerin, kompleksiz, bütün çıplaklığıyla masaya yatırılıp konuşulması gerekiyor. Bakanlık, TFF, kulüp başkanları biz de dahil, spor medyası da başta olmak üzere futbolun bütün paydaşları, herkes suçlu.” dedi.
“HAKEMLER DE RAHATSIZ””Biz yanlış bir mekanizmanın üzerinde oturuyoruz. Sonra öfkelenip kızıp tepki veriyoruz. Bütün kulüp başkanları hakemlerle ilgili çok ağır ifadeler kullanıyor. Spor yorumcuları hakemlerle ilgili ağır ifadeler kullanıyor. Hakemler de rahatsız. O zaman bunun bir şekilde düzelmesi gerekir.
Hakemler de yanlış yapmak istemez. Bu meseleler konuşulmaz, kurallar doğru düzgün oturtulmazsa sorun devam edip büyüyecektir. Dünyada futbol markalarının değeri artarken Türkiye’de düşüyor. Stada gelen taraftar sayısında büyük düşüş var ve bunun suçlusu futbolun paydaşlarıdır.”

Yorum yapın