“İlk borçsuz belediye, Millî Görüş belediyesi”

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanlığının Ocak Ayı Divan Toplantısı’na katılan Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
2004’te Millî Görüşçü başkanlardan borçsuz, dertsiz, tasasız tıkır, tıkır işler halde alınan belediyelerin, bugün borç batağına battığını söyleyen Mehmet Karaman, ‘‘Mesela Konya. 2004’te AK Parti’nin kazandığı Konya, bugün Türkiye’nin en borçlu 4’üncü belediyesi. 20 yıl önce borçsuz olan ve hatta kârda olan Konya Büyükşehir Belediyesinin borcu bugün 500 milyon doları aşmış durumda. İstanbul’da farklı değil. Belediyenin tüm borcu AK Parti döneminde 1,8 milyar Euro’ya, CHP dönemiyle birlikte tam 2,8 milyar Euro’ya çıkmıştır. Yani 92 milyar lira. Bu rakam bugün 2024 bütçesindeki 7 bakanlığın bütçesinden daha fazladır. Kayseri Büyükşehir Belediyesinin borcu 1 trilyonun üzerinde. Ya Trabzon? Bakıldığında ne yazık ki Türkiye’nin genelinden farklı değil. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin borcu 500 milyon lirayı aşmış durumda. Türkiye’de neredeyse borçsuz belediye kalmamış. Teşbihte hata olmaz, uçan kuşa borçları var” ifadelerini kullandı.
“KENDİRLİ’Yİ BORÇSUZ DEVRETMİŞTİK”İlk borçsuz belediyenin yine bir Millî Görüş belediyesi olduğunu vurgulayan Karaman, “Yakın tarihli bir örnek, 2014 seçimlerinde Kendirli Belediye Başkanımız Salih Uzun, seçimi kazanan AK Parti’li Alaettin Serdar’a borçsuz belediyeyi bir törenle devretmişti. Sosyal belediyecilik çalışmaları yine Millî Görüş belediyeleriyle yaygınlaştı. Biz Saadet Partisi olarak maddi ve manevi kalkınmanın önemini, bunun ilk aşamasının yerel yönetim çalışmaları olduğunu biliyoruz. Biz, adil bir paylaşım olmasının, yönetimde adaletle mümkün olacağını biliyoruz. Biz, yerinde üretim ve istihdamın yaşanabilir şehirlerin olmazsa olmazı olduğunu biliyoruz. Saadet Partisi olarak hedefimiz, 30 yıl sonra 5 yıldızlı belediyecilik anlayışını yerelde yeniden hâkim kılmaktır” diye konuştu.
“HİÇ Mİ İYİ ŞEYLER YAPILMADI”İhalelerdeki usulsüzlüklere ve kamu zararına dikkat çeken Karaman, şunları kaydetti: “Hiç mi iyi bir şeyler yapılmadı? Evet yapıldı. Yapılan hizmetleri takdir ediyoruz. Hızlı trenler, otoyollar, havalimanları, tüneller, köprüler, hastaneler… İyi ki yapıldı. Peki, nasıl yapıldı, nasıl yapılıyor? Yap-işlet-devret denilen, teoride kamunun mali yükünü alması gerekirken, bir garabet şekli ile ülkemizde büyüyen bir karadelik gibi kamu kaynaklarını sömüren, milletin kaynaklarını sömüren bir uygulama ile. Bu düzende devletin 1’e mâl edebileceği, ama sırf cebinden o 1 çıkmasın diye 3’e ihale ettiği bu sözüm ona mega projeler, bu iş bilmezlik yüzünden devlete ve millete 5’e mâl oluyor. Kim kârlı şimdi?” Toplantıda Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Şakir Şahintaş ve Saadet Partisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yüksek Mimar Recep Yakuphan da konuştu.
 

Yorum yapın