Meclis’te HSK üyeliğine Prof. Dr. Çetin Arslan seçildi

Prof. Dr. Çetin Arslan, TBMM Genel Kurulunda, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi olarak seçildi..
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSK) boş bulunan bir üyelik için üniversitelerde hukuk alanında görev yapan öğretim üyeleri ve avukatlar arasından gösterilecek üç aday arasından Genel Kurul’da seçim yapılacağını açıkladı.
Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden oluşan Karma Komisyon tarafından belirlenen aday listesini okuttu.
HSK üyelerinin seçimi için yapılan gizli oylamanın ilk turuna toplam 369 milletvekili katıldı.
Prof. Dr. Çetin Arslan 342 oy, Prof. Dr. Bayram Keskin 22 oy, Prof. Dr. Ender Ethem Atay 3 oy almış ve 2 oy geçersiz sayıldı.
İlk oylamada üye tam sayısının 2/3 çoğunluğu (400) sağlanamadığı için ikinci oylamaya geçildi.
Bu oylamada üye tam sayısının 5’3’ü (360) oranında anayasal çoğunluk arandı. İkinci oylamada gerekli çoğunluk sağlanamadığı için en çok oy alan iki aday arasında kura çekilerek üye seçimi yapıldı
TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın çektiği kura sonucunda Prof. Dr. Çetin Arslan HSK’nın yeni üyesi olarak seçildi.
Arslan’ı tebrik eden Bozdağ, “Hayırlı olsun diliyor, Başkanlık Divanı olarak görevinde başarılar diliyoruz” dedi.
ÇETİN ARSLAN KİMDİR?TBMM Genel Kurulunda, yapılan oylamada Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine getirilen Prof. Dr. Çetin Arslan ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalında profesördür.
Uzmanlık alanları ise, ceza ve ceza muhakemesi hukuku, ekonomi/ticari ceza hukuku, ihale hukuku, kabahatler (idari ceza) hukukudur.
Prof. Dr. Çetin Arslan, 31 Ocak 2024 tarihinde Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyesi olarak seçildi.

Yorum yapın