Kaçak göçe büyük darbe! 2023’te tam 3 bin 744 göçmen kaçakçısı tutuklandı

Bakan Ali Yerlikaya, kaçak göçle mücadelede geçen yıl elde edilen başarıları sosyal medya hesabından duyurdu.
Yerlikaya’nın paylaştığı verilere göre, 1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında göçmen kaçakçılarına yapılan operasyonlarda, 10 bin 482 şüpheli yakalandı.
10 bin 482 şüphelinin 3 bin 744’ü tutuklandı. 1479’u hakkında ise adli kontrol kararı verildi. Yerlikaya, “Gözümüz, adli kontrol kararı ile bırakılanların da her an üzerlerinde. Takibimizi sürdürüyoruz.” dedi.
Vizesi, vize muafiyeti veya ikamet süresi biten, kaçak göçmen statüsüne giren, 371 bin 433 kişinin kaçak göçle kararlı mücadele sonucu kendiliğinden ülkeden çıkış yaptı.
Yerlikaya, şunları kaydetti:
“82 bin Suriyeli, gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüş kapsamında ülkelerine döndü. 223 bin 856 düzensiz göçmenin sınırlarımızda kurduğumuz Sınır Fiziki Güvenlik Sistemleri ile Milli Savunma Bakanlığımızın kararlı ve hassas çalışmaları neticesinde sınırlarımızdan girişi engellendi. 254 bin düzensiz göçmen, yaptığımız operasyonlar, mobil göç araçlarımız ve kararlı/tavizsiz çalışmalarımız sonucu yakalandı. Umut tacirliği yaparak insanları kandıran, binlerce insanı göç yollarında ölüme sürükleyen, ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan göçmen kaçakçılarına asla fırsat vermeyeceğiz.”
Ali Yerlikaya, kaçak göçle mücadelede görev alan jandarma, polis, sahil güvenlik ve Göç İdaresi Başkanlığı ekiplerini tebrik etti.
Yerlikaya, ülkenin huzur ve güvenliği için göçmen kaçakçılığı organizatörlerinin enselerinde olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yorum yapın