Eskiden Daha İyiymiş!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı emeklilerin daima yanında olduklarını iddia ettikten sonra “emeklilerin durumunu her anlamda eskiden daha iyi hale getirdik” diyor. Peki, gerçekten böyle mi oldu?
Emekliler eski hallerine göre şimdi daha iyi hale mi getirilmiş bulunuyorlar? Bunu tespit etmenin en kolay, en kestirme yolu emeklilerin geçmişi ile bugünü arasında bir kıyaslama yapmak olsa gerek! Mesela bir emekli ile bir asgari ücretli örnek alınsa ve bu ikilinin geçmişi ile bugünü kıyaslansa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından ortaya atılan iddianın gerçekle ilgisi hemen ortaya çıkar. Böyle bir kıyaslama yapıldığında ortaya çıkan gerçek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının iddiasını maalesef doğrulamıyor. Yani yapılacak kıyaslama “emeklinin durumu geçmişe göre şimdi her anlamda daha iyi” demiyor.
Ya ne diyor? “Emekli geçmişteki halini mumla arıyor” diyor. Yazılı ve görsel medyada yer alan haberler her gün emeklilerin yakınmaları ile dolup taşıyor! “Emekli olduğum zaman maaşım asgari ücretten fazlaydı şimdi ise asgari ücretin yarısı kadar” diye yakınan yakınana! Bilindiği gibi asgari ücret bir insanın bugünün şartlarında geçinebilmesi için gerekli en az ücret! Daha azı ile insan geçinemez diye takdir edilen ücret!
Çalışan için “gerekli görülen” asgari ücret emekli için niye “gerekli” görülmez! Bunu anlamak da mümkün değil anlatmak da mümkün değil! Bugün asgari ücret kaç lira? 17 bin lira! Peki, en düşük emekli maaşı kaç lira? Yapılan son zamlarla 10 bin lira oldu!
Bu şartlar altında emeklilerin her anlamda eskisinden daha iyi hale getirildiği nasıl iddia edilebilir? Muhtemelen iddia sahibi emeklilerin geçmişteki halleri hakkında doğru bilgiye sahip değil! Gerçi bu yaklaşım AKP iktidarının klasik yaklaşımı! Kendilerinden önce her şeyin çok kötü olduğunu ve her şeyi kendilerinin düzelttiğini varsayıyorlar. Muhtemelen böyle bir ön kabul de bu tür iddiaların ileri sürülmesine vesile oluyor. Ancak ileri sürülen iddiaların gerçeklerle uzaktan yakından bir bağlantısının olmadığı aşikâr!
Emekliler bu tür iddiaları duyunca küplere biniyorlar! Dünkü hallerini büyük bir hasretle arıyorlar. Ve asgari ücretli kadar bile olamamanın hüznünü yaşıyorlar.

Yorum yapın