ABD medyası: Irak’taki ABD askerleri Gazze’de savaşmak için bekliyor!

The Intercept’in Ocak ayında elde ettiği ABD Hava Kuvvetleri personel notlarına göre, Gazze savaşına ABD askeri kara müdahalesi durumunda Amerikan birliklerine ileri konuşlandırılmak üzere hazırda bulunmaları emredildi. Notta böyle bir katılımın yakında olacağı belirtilmiyordu; ancak Salı günü yayınlanan raporda, bunun, Filistin direniş hareketi Hamas’ın 7 Ekim’de işgal altındaki topraklara düzenlediği operasyonun ardından Pentagon’un İsrail’in soykırım savaşını desteklemeye yönelik hazırlıklarına ilişkin son iması olduğu belirtildi.
Belgede, Hamas’ın İsrail’e karşı sürpriz operasyon gerçekleştirmesinden birkaç gün sonra geçen yıl yaklaşık 2 bin ABD askeri personelinin Irak’a konuşlandırıldığı ortaya çıktı. O tarihten bu yana İsrail’e potansiyel destek için konuşlanma hazırlığı emri verildiği belirtildi.
Son gelişme, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Gazze savaşında İsrail’e verdiği desteğin karadaki askerleri kapsamayacağını vurgulamasının ardından geldi. Ekim ayında Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, “İsrail’deki savaşta ABD botlarını yere indirmeye yönelik herhangi bir plan veya niyet yok. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi bölgede önemli ulusal güvenlik çıkarlarımız var” dedi.
KİRBY ÖNCE PAYLAŞTI, SONRA SİLDİAncak Kirby’nin açıklamalarından iki gün sonra Beyaz Saray, Biden’ın İsrail’de gizli ABD özel operasyon birimlerinin üyeleriyle birlikte poz verdiği bir fotoğrafı yanlışlıkla paylaştı ve ardından hemen sildi.
New York Times, Ekim ayının başlarında, Amerikan özel harekât personelinin Gazze’de Hamas tarafından tutulan İsrailli esirlerin serbest bırakılması çabalarına yardımcı olmak üzere İsrail’de bulunduğunu bildirdi.

Yorum yapın