MHP lideri Bahçeli “İsrail soykırımın bedelini eninde sonunda ödeyecektir”

Bugün gerçekleştirilen MHP’nin TBMM’deki Grup Toplantısı’nda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan MHP lideri Bahçeli toplantısında İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırımla ilgili de önemli açıklamalar yaptı.
ADALET DİVANI’NIN MEZKÛR KARARI BAĞLAYICIDIRDevlet Bahçeli, yaptığı konuşmasında Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail aleyhine aldığı karara da değinirken “Aldığı ve açıkladığı muteber karardır. Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’na 29 Aralık 2023 tarihinde müracaatıyla açılan soykırım davasının, makul derecede delillerin varlığı gerekçe gösterilerek esastan görüşülmesi kararlaştırılmıştır. Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne taraf olan ülkeler için Uluslararası Adalet Divanı’nın mezkûr kararı elbette bağlayıcıdır. Uluslararası Adalet Divanı’nın ara karar duruşmasında, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’nin ihlal ettiği iddiasıyla yargılanmasına hükmedilmesi, bu ülkenin aleyhine geçici tedbir kararının alınması çok önemli bir gelişmedir. Adalet Divanı’nın nihai kararının çıkması zaman alacak olsa da İsrail’in soykırım suçunun bedelini eninde sonunda ödeyeceği açıktır” dedi.
İNSANLIK VİCDANI İSRAİL’İ ÇOKTAN MAHKÛM ETMİŞTİRBahçeli şöyle devam etti: “Kaldı ki insanlık vicdanı İsrail’i çoktan mahkum etmiştir. Sayıları 26 bini geçen mazlum Filistinlinin ölümüne sebep olanlar inanıyorum ki çok ağır şekilde cezalandırılacaklardır. Adaletten kaçış yoktur. Uluslararası Adalet Divanı’nın Güney Afrika’nın başvurusuyla harekete geçmesi, bu ülkenin kararlı ve tavizsiz tutumu elbette her türlü takdirin üstündedir.”

Yorum yapın