İzmir’de balıkçı teknesi battı: 3 ölü, 2 kayıp

İzmir ili Dikili ilçesinde balıkçı teknesi battı. 3 kişi öldü.
Dikili Kaymakamı Ali Edip Budan, Dikili’de Salihleraltı mevkisi açıklarında, içinde 10 kişi bulunan balıkçı teknesinin battığını duyurdu.
BATAN TEKNEDEKİ 5 KİŞİ KURTARILDI, 3 KİŞİ ÖLDÜ, 2 KİŞİ KAYIPOlay yerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri gitti. Alabora olan teknedeki 5 kişi kurtarıldı. Teknedeki Oğuz İrgit, İsmet Akdağ ve Orhan Pancar’ın ise hayatını kaybettiği bildirildi.
Gökhan Çakır ve Medeni Karaduman isimli 2 kişinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.
Kurtarılarak Dikili Devlet Hastanesine sevk edilen 5 kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.
VALİ’DEN AÇIKLAMAİzmir Valisi Süleyman Elban, olay yerine gelerek çalışmaları inceledi.
Vali Elban, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekiplerin ihbardan sonra 12-13 dakika içinde olay yerine intikal ettiğini, 5 kişiyi denizden kurtardıklarını, 3 kişinin ise tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını söyledi.
Elban, “Arkadaşların değerlendirmesi batmış olan teknede bir yere sıkışmış olabilecekleri yönünde. Teknenin yeri tam olarak tespit edilemedi. Mevkisi biliniyor. Hava şartları endişe ettiğimiz kadar kötü değil. Kısa sürede tekneye ulaşmayı planlıyoruz.” dedi.
Tekne, sahilden 5 kilometre açıkta battı. Bölgedeki derinlik 30 metre. İstanbul’a kayıtlı trol tipi tekne, bu sezon Dikili civarında balık avcılığı yapmaya başladı ve teknedekiler profesyonel balıkçıydı.
Vali Elban, “Tekneye ulaşılmadan ve yaralıların ifadeleri netleşmeden bir şey söylemek zor. Avlanma ve hava şartlarından olduğu tahmin ediliyor.” dedi.
SAHİL GÜVENLİK’TEN AÇIKLAMASahil Güvenlik Komutanlığının internet sitesinde “Dikili açıklarında, içinde 10 kişi bulunan ‘Oğuz İrgit’ isimli balıkçı teknesinden haber alınamadığı bilgisi üzerine bölgeye 1 helikopter, 4 bot ve 1 dalış timi sevk edildi. Arama kurtarma faaliyetleri sonucu teknede bulunanlardan 5’i sağ ve bilinci açık olarak, 3 kişi ise bilinci kapalı olarak bota alınarak ambulansta yaşamlarını yitirdi” açıklaması yer aldı.
ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYORTeknenin yerini tespit için çalışan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine balıkçı tekneleri destek veriyor.
Arama kurtarma çalışmalarını kayıp balıkçıların yakınları kıyıdan takip ediyor.
Gökhan Çakır’ın babası Yahya Çakır, gazetecilere teknede işçi olarak çalışan oğlunun bir çocuğu olduğunu söyledi.
Tekneden kurtulan bir arkadaşının, oğlunu en son yüzerken gördüğünü anlattığını aktaran Çakır, şöyle konuştu:
“Benimki onlardan ayrıymış, açıktaymış ‘görüyorum ışıkları, kendimi kurtarırım, siz gidin’ demiş. Bir daha da haber gelmedi. Arkadaşı, oğlumu yüzerken görmüş, ‘kurtarırım kendimi’ demiş. Sahil güvenlik ekipleri, helikopter arıyor ama bir haber alamıyoruz, çaresiz bekliyoruz.”

Yorum yapın